Vedení ČSSD: O stíháném Březinovi nechť rozhodnou v Praze

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Nejužší vedení ČSSD nechalo rozhodnutí o dalším působení náměstka pražského primátora Karla Březiny, který čelí trestnímu stíhání, na pražské organizaci strany. Politické grémium ČSSD Březinovu kauzu řešilo na čtvrtečním jednání.

Vedení pražské ČSSD vyzvalo, aby se věcí zabývalo, rozhodnout ale prý má pražská ČSSD a sám Březina. O výsledku jednání informoval server novinky.cz. Rozhodnutí vedení ČSSD pak potvrdili lídři strany. 

"Politické grémium ČSSD žádá krajský výkonný výbor ČSSD Praha, aby se zabýval záležitostí obvinění Karla Březiny s tím, že rozhodnutí je primárně záležitostí pražské krajské organizace a Karla Březiny," stojí v usnesení nejužšího vedení ČSSD.

Protikorupční policie Březinu ke konci března obvinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Případ se týká toho, že působil ve zkrachovalých firmách a následně v dozorčí radě Žižkov Station Development (ŽSD). Náměstek již dříve jakékoli pochybení odmítl. Obvodní státní zástupce ale jeho stížnost proti obvinění zamítl, a trestní stíhání Březiny tak pokračuje. 

O trestný čin nejde

Předseda pražské sociální demokracie Petr Hulinský (ČSSD) řekl, že pražská organizace se bude záležitostí zabývat až ve chvíli, kdy o věci na konci vyšetřování rozhodne státní zástupce. Zdůraznil, že případ nesouvisí s politickou činností Březiny ani s jeho prací na pražském magistrátu. Dodal, že podle něj nejde o trestný čin, protože Březina nezpůsobil žádnou škodu a nejednal úmyslně. Měl totiž právní posudek, podle kterého postupoval. 

Březina opakovaně jakoukoli vinu odmítá. Kauzu považuje za uměle vyvolanou a domnívá se, že má politické pozadí. "Jsem jednoznačně přesvědčen, že jsem se nikterak neprovinil. Toto mé přesvědčení vychází z jasného právního názoru, podpořeného stanoviskem renomované právní kanceláře," sdělil.

Záležitost označil za formální, může prý za ni nejednoznačnost daného paragrafu obchodního zákona, který podle něj připouští různé výklady. "Dále se k celé záležitosti nebudu vzhledem k probíhajícímu šetření policie vyjadřovat," dodal.

Tagy: stíhání ČSSD Praha kauza Březina

Zdroje: ČTK