Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Číňané v digitálním věku zapomínají znaky svého písma

Číňané v digitálním věku zapomínají znaky svého písma
Čínské písmo | zdroj: ThinkStock

ČÍNA. Více než polovina Číňanů už nedokáže napsat svým původním písmem tak běžná slova, jako „tlustý“ nebo „ropucha“.  Ukázala to televizní soutěž čínské stanice CCTV. Tématu se věnuje dnešní vydání britského deníku The Times.

Tradiční čínské písmo, v němž je každé slovo tvořeno jiným znakem či jejich skupinou, připadá mnoha dnešním Číňanům obtížné. Vzhledem k tomu, že při elektronické komunikaci nejčastěji používají zjednodušené písmo založené na latince, tzv. pchin-jin, dokonce i vzdělaní Číňané připouštějí, že už si na některé znaky prostě nevzpomenou. Devětadvacetiletý novinář Cang Siao-sung například říká: „Obvykle píšu velmi pomalým tempem. Většinou mám ty znaky někde v hlavě, ale prostě si nemůžu vzpomenout, jak se píší. Občas si beru na pomoc počítač.“

Na druhou stranu se Číňanům není co divit – zatímco česká abeceda má 42 znaků, pro běžné psaní v čínštině je potřeba znát asi 10 000 piktogramů. A jejich celkový počet v jazyce se odhaduje na 50 000.

A tak i když se televize i jiné organizace snaží tento nepříznivý trend zrychlené doby zvrátit, vše nasvědčuje tomu, že se jim to nepovede. Také čínští zastánci tradičního písma připouštějí, že časem se nejspíš z tradičních znaků stane už jen umění. „Vliv elektroniky na psací návyky lidí je nezvratný, nedá se s tím trendem nic dělat,“ říká k tomu tvůrce zmíněné televizní soutěže Kuan Čeng-wen.

 

Zdroje: