Chomutov: ODS v radě zůstane, bude vládnout i s ČSSD

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Radniční koalici v Chomutově nejspíše uzavře ČSSD, ODS, TOP 09 a Severočeši.cz. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít těsnou většinu 18 hlasů.

Předseda klubu ČSSD Martin Klouda ve společném tiskovém prohlášení představitelů všech čtyř stran informoval, že rodící se koalice navrhne na primátora volebního lídra ČSSD Jana Mareše. 

Strany se podle prohlášení na spolupráci dohodly v noci na pátek. Mareš uvedl, že v současné době začínají jednat o programovém prohlášení. První oficiální schůzka o programu je naplánovaná na pondělí. 

Rabas: Snažili jsme se zabránit spojení ODS a ČSSD

O sestavení koalice se snažily i další strany v čele s hnutím Pro Chomutov, které má v zastupitelstvu osm mandátů, stejně jako vítězná ČSSD. Podle lídra pro Chomutov Přemysla Rabase se snažily zabránit koalici ČSSD a ODS, která by byla pokračováním spolupráce z minulého období, kdy radnici vedla primátorka Ivana Řápková (ODS). 

Rabas tvrdí, že se chtěly dosáhnout kompromisu, ale zástupci hnutí Severočeši.cz i TOP 09 ho odmítli. Zastupitel za Severočechy Milan Märc řekl, že měli nějaké návrhy, které však nebyly akceptovány.

Koalice bez komunistů

Rabas tvrdí, že Pro Chomutov a ostatní strany se snažily ustoupit tak, že by ve vedení radnice nebyli komunisté, což vadilo TOP 09, ani Nespokojení občané, kteří se nezamlouvali Severočechům. Jen by koalici podporovali. Pro Chomutov prý zástupcům Severočechů nabídlo i post primátora. 

SSD a Pro Chomutov získaly v zastupitelstvu shodně osm mandátů. ODS a komunisté získali po šesti místech, Nespokojení občané tři zastupitele a po dvou křeslech Severočeši.cz a TOP 09.

Tagy: ČSSD koalice ODS radnice Chomutov

Zdroje: ČTK