Chládek (ČSSD): Fiala je odborník, ve vládě bude mít problémy

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Nový ministr školství Petr Fiala je podle opoziční ČSSD fundovaný odborník, ve vládě ale bude mít jako nestraník problémy. Resort přebírá po svém předchůdci Josefu Dobešovi (dříve VV) prý podfinancovaný v dezolátním stavu.

"Pevně věřím, že se nový ministr postaví k těmto otázkám čelem," řekl dnes novinářům stínový ministr ČSSD a senátor Marcel Chládek.

Chládek posílá Fialovi dopis s otázkami, které se týkají problémů ve školství. Jde o nastartování čerpání evropských fondů, o vysokoškolskou reformu a o financování regionálního školství. Chládek připomněl, že proti Dobešovu systému financování krajských škol vznikla petice, kterou podepsalo asi 60.000 lidí.

Čtěte také: Klaus jmenoval Petra Fialu ministrem školství

Senátor chce také znát Fialův postoj k hrozícím škrtům v platech učitelů a ke způsobu provádění státní maturity, které by mohla být podle Chládka levnější. Chce také vědět, zda bude nový ministr zavádět testování žáků 5. a 9. tříd. Poslední dotaz se týká stabilizace úřadu, který je po Dobešovi podle senátora "v naprostém chaosu".

Chládek očekává, že Fiala bude jednat o svých krocích v ČSSD, která je nejsilnější parlamentní stranou.

Prezident Václav Klaus jmenoval prorektora brněnské Masarykovy univerzity, nestraníka Fialu do funkce dnes. Fiala už v pondělním tiskovém prohlášení uvedl, že neslibuje zázraky a že jeho prvním cílem ve funkci bude stabilizace úřadu.

Tagy: fiala problémy názor chladek

Zdroje: ČTK