Chicagská policie jako gestapo. Zadržené mučila v tajné věznici

- Magazín autor: red

Bití vězňů, porušování lidských práv i americké ústavy. Policie v Chicagu čelí celé sérii obvinění od chvíle, co praktiky tamějších údajných ochránců zákona v utajované věznici Homan Square odhalil deník The Guardian. Šokující kauzu nyní bude řešit i federální ministerstvo spravedlnosti.

Chicagská policie měla tajné vězení, kde mučila zadržené, zjistil deník The Guardian. Ilustrační snímek

Chicagská policie měla tajné vězení, kde mučila zadržené, zjistil deník The Guardian. Ilustrační snímek , zdroj: ThinkStock

Homan Square. Na první pohled obyčejné skladiště na západě Chicaga, podle vyšetřování deníku The Guardian jde o místo, kde policie provozovala nelegální vězení. Vězni tam byli vystaveni bití a nelidským podmínkám, jejich právníci neměli ke klientům přístup. V roce 2013 tam dokonce zemřel na předávkování heroinem John Hubbard – ve výslechové místnosti.

"Homan Square funguje podobně jako tajné věznice CIA," říká chicagská právnička Andrea Lyonová v narážce na četná zařízení provozovaná americkou zpravodajskou službou po celém světě, kde jsou zadržovány osoby podezřelé z terorismu. Americké úřady kvůli nim dlouhodobě čelí kritice včetně obvinění z mučení. Utajované věznice byly například i v Polsku.

Podobně negativní reakce se nyní snesly ze strany bojovníků za lidská práva i politiků také na chicagskou policii.

"Takové gestapácké metody, to je jak něco z Číny nebo Ruska či z rozvojových zemí, ne z Ameriky," prohlásil místní zastupitel Richard Boykin poté, co Guardian uveřejnil šokující reportáž o policejních praktikách. "Žádáme ministerstvo spravedlnosti, aby celou záležitost vyšetřilo," dodal Boykin.

Osobní zkušenost s Homan Square má i Brian Jacob Church. V roce 2012 tam skončil po protestech během summitu NATO spolu s dalšími 11 lidmi. Policie mu údajně nejprve odepřela kontakt s advokátem a neinformovala ho o jeho právech. Podle vlastních slov musel 17 hodin sedět v cele bez oken se spoutanými kotníky a připoutaný k lavici. 

Nejen podle Churchova svědectví jsou navíc lidé v Homan Square zcela mimo systém. Dokud nejsou z utajované věznice propuštěni či převezeni na policejní stanici, neexistuje záznam o jejich zadržení. "Když vás tam zavřou, nikdo o vás nic neví," řekl Church redakci Guardianu. "Rozdíl mezi vězením a Homan Square je ten, že v Homan Square nemáte žádná práva. Je to jako únos, jste prostě rukojmí," přidala svou výpověď další účastnice protestu Vic Suterová. 

O přístup do Homan Square požádali po zveřejnění informací v Guardianu i pracovníci Amnesty International. Podle amerického tisku se situací hodlá zabývat kromě ministerstva spravedlnosti i chicagský starosta Rahm Emanuel. Reakce místní policie je však jednoznačná. "Při zadržení či výslechu osob se vždy řídíme veškerými relevantními zákony a pokyny, ať už v Homan Square, nebo jinde. Pokud má právník v Homan Square klienta, je mu stejně jako v každém jiném případě dovoleno ho navštívit a hovořit s ním," uvedla policie v tiskové zprávě.

Tagy: Spojené státy lidská práva mučení a týrání americká policie

Zdroje: The Guardian