Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Chicagská policie jako gestapo. Zadržené mučila v tajné věznici

Chicagská policie jako gestapo. Zadržené mučila v tajné věznici
Chicagská policie měla tajné vězení, kde mučila zadržené, zjistil deník The Guardian. Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Bití vězňů, porušování lidských práv i americké ústavy. Policie v Chicagu čelí celé sérii obvinění od chvíle, co praktiky tamějších údajných ochránců zákona v utajované věznici Homan Square odhalil deník The Guardian. Šokující kauzu nyní bude řešit i federální ministerstvo spravedlnosti.

Homan Square. Na první pohled obyčejné skladiště na západě Chicaga, podle vyšetřování deníku The Guardian jde o místo, kde policie provozovala nelegální vězení. Vězni tam byli vystaveni bití a nelidským podmínkám, jejich právníci neměli ke klientům přístup. V roce 2013 tam dokonce zemřel na předávkování heroinem John Hubbard – ve výslechové místnosti.

"Homan Square funguje podobně jako tajné věznice CIA," říká chicagská právnička Andrea Lyonová v narážce na četná zařízení provozovaná americkou zpravodajskou službou po celém světě, kde jsou zadržovány osoby podezřelé z terorismu. Americké úřady kvůli nim dlouhodobě čelí kritice včetně obvinění z mučení. Utajované věznice byly například i v Polsku.

Podobně negativní reakce se nyní snesly ze strany bojovníků za lidská práva i politiků také na chicagskou policii.

"Takové gestapácké metody, to je jak něco z Číny nebo Ruska či z rozvojových zemí, ne z Ameriky," prohlásil místní zastupitel Richard Boykin poté, co Guardian uveřejnil šokující reportáž o policejních praktikách. "Žádáme ministerstvo spravedlnosti, aby celou záležitost vyšetřilo," dodal Boykin.

Osobní zkušenost s Homan Square má i Brian Jacob Church. V roce 2012 tam skončil po protestech během summitu NATO spolu s dalšími 11 lidmi. Policie mu údajně nejprve odepřela kontakt s advokátem a neinformovala ho o jeho právech. Podle vlastních slov musel 17 hodin sedět v cele bez oken se spoutanými kotníky a připoutaný k lavici. 

Nejen podle Churchova svědectví jsou navíc lidé v Homan Square zcela mimo systém. Dokud nejsou z utajované věznice propuštěni či převezeni na policejní stanici, neexistuje záznam o jejich zadržení. "Když vás tam zavřou, nikdo o vás nic neví," řekl Church redakci Guardianu. "Rozdíl mezi vězením a Homan Square je ten, že v Homan Square nemáte žádná práva. Je to jako únos, jste prostě rukojmí," přidala svou výpověď další účastnice protestu Vic Suterová. 

O přístup do Homan Square požádali po zveřejnění informací v Guardianu i pracovníci Amnesty International. Podle amerického tisku se situací hodlá zabývat kromě ministerstva spravedlnosti i chicagský starosta Rahm Emanuel. Reakce místní policie je však jednoznačná. "Při zadržení či výslechu osob se vždy řídíme veškerými relevantními zákony a pokyny, ať už v Homan Square, nebo jinde. Pokud má právník v Homan Square klienta, je mu stejně jako v každém jiném případě dovoleno ho navštívit a hovořit s ním," uvedla policie v tiskové zprávě.

Zdroje:
The Guardian