Chata Libušín začala hořet nejprve zvenku, tvrdí vyšetřovatelé

- Aktuality autor: Michal Polák

Pondělní požár chaty Libušín na Pustevnách na Vsetínsku s velkou pravděpodobností nezpůsobila technická závada. Vyšetřovatelé dál pracují s verzí úmyslného nebo nedbalostního vzniku požáru a podle nových zjištění se oheň mohl rozšířit z vnější části objektu. Dnes řekl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. 

Vyhořelá chata Libušín

Vyhořelá chata Libušín,zdroj: isifa/MAFRA/Alexandr Satinský

Vznik požáru z vnější strany objektu by mohlo potvrzovat také to, že požár nahlásila hasičům žena, která obývala vedlejší chatu. "Měla okna směrem k Libušínu. Okamžitě, jak uviděla plameny, volala hasiče," řekl dnes ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš. Vnitřní protipožární čidlo plameny údajně zaregistrovalo až o něco později. Muzeum Libušín, který je národní kulturní památkou, spravuje. 

Hasiči dnes předají požářiště muzeu. "Prvotní činnosti na místě dnes skončí," řekl Netopil. Vyšetřovatelé mají podle něj vše už zadokumentované. "Nyní se to bude vyhodnocovat," podotkl Netopil. 

Policie podle krajské policejní mluvčí Jany Macalíkové stále čeká na výsledky expertiz. "Sbíráme další důkazky, které by mohly některou z variant potvrdit," řekla Macalíková. 

Požár vypukl v noci na pondělí

Požár chaty byl hasičům nahlášen v noci na pondělí pár minut po půlnoci. Oheň zachvátil především pravou část budovy, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Podle odhadů na objektu vznikla škoda za 80 milionů korun a právě kvůli vysoké škodě ho vyšetřují kriminalisté. 

V úterý si požářiště poprvé prohlédl statik. "Ještě nedal konečný verdikt. Vypadá to, že velká část jídelny je poškozena. S odborníky jsme se však rozhodli ji zatím nestrhávat, poslouží k průzkumu vedoucímu k pořízení dokumentace. Zatím to zakryjeme a uchováme," uvedl Ondruš. 

Chata Libušín je chlouba beskydských secesních lidových staveb

Chata patřila do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Památkáři hovoří o nevyčíslitelné kulturní škodě. 

Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899. Interiér zdobily fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny 

Tagy: vyšetřování Vsetínsko chata Beskydy architektura secese

Zdroje: ČTK