Český průmysl trápí tři problémy, učí Zeman. A má také recept, co s tím
14. 9. 2015 – 18:53 | Zpravodajství | pal

Český prezident Miloš Zeman ví, co trápí rozvoj českého průmyslu. Brzdí ho tři zásadní problémy: nedostatek studentů technicky zaměřených oborů, dále malý důraz na aplikovaný výzkum a proexportní politika, která by kladla důraz na nové obory (např. nanotechnologii). Zeman to uvedl na sněmu Svazu průmyslu a dopravy.
Průmysl je podle Zemana stále klíčovou složkou hospodářství. "Myšlenka reindustrializace vznikla ve Velké Británii již před deseti lety. Proto, aby nás průmysl nadále živil, je však podle mě potřeba vyřešit tři zmíněné problémy," řekl Zeman.
Změna proporcí v počtech studentů se má změnit ve prospěch technických oborů na úkor humanitních, po čemž průmysloví zaměstnavatelé volají už několik let.
"Tyto lidi potřebují. Jsem principiální odpůrce školného, proto si myslím, že je řešením podnikové stipendium," podotkl Zeman. Výzkum by měl podle něj být více aplikovaný než základní. "A mnohem šířeji by měl být podporovaný podnikovými stipendii než dosud," řekl.
V proexportní politice je potřeba vsadit na nové průmyslové obory, jako jsou biotechnologie či nanotechnologie. "Nesmíme ulpívat u dosavadních oborů, třebaže se ukazují jako nosné," uvedl Zeman.
Naopak zmínil pochybnosti o digitalizaci průmyslu. "Nové systémy jsou dražší, pomalejší, poruchovější a nejsou kompatibilní. Při vší úctě k myšlence digitalizace bych chtěl varovat před tím, aby vedle solárních tunelů nevznikly tunely digitální," uvedl.
Naznačil také, že 28. října hodlá při udělování vyznamenání na Pražském hradě ocenit řadu českých průmyslníků, kteří dokázali znovu vzkřísit podniky a rozvíjet je. "Tedy baťovské podnikatele a ne zjevy typu Zdeněk Bakala či Viktor Kožený," řekl Zeman.