Dnes je středa 18. května 2022., Svátek má Nataša
Počasí dnes 21°C Skoro jasno

Česko zasáhne silný mráz a pak další sněžení

Česko zasáhne silný mráz a pak další sněžení
zdroj: tisková zpráva

Ledový vzduch, který k nám proudí od východu kolem tlakové výše ze studené Sibiře, přinese do Česka noční mrazy až kolem minus sedmnácti stupňů - ojediněle i nižší. V pondělí pak má opět připadnout čerstvý sníh.

Už v noci na pátek klesaly na severovýchodě ČR a na horách - kromě Šumavy a Krušných hor - teploty hluboko pod minus deset stupňů. Například v Holešově nebo v Ostravě naměřili -14´C, v Šumperku dokonce minus osmnáct.

Studený vzduch ze Sibiře přinese v dalších dvou dnech po ránu ještě silnější mrazy. Noční teploty by podle meteorologů při vyjasnění měly klesat k minus sedmnácti, místy i níže. Tam, kde vydrží nízká oblačnost, bude o něco tepleji.

V pondělí by pak měl připadnout čerstvý sníh. Rozmary počasí trápí Česko celý leden. Po sněhové kalamitě, která zkomplikovala život řidičům i energetikům, a následné oblevě, při níž těžký sníh lámal stromy a ze střech padající kusy ledu a sněhu zranily několik lidí, přišlo opět ochlazení a s ním nebezpečné náledí.

Pondělní srážky zřejmě nebudou nijak vydatné, přesto by zejména v Čechách mohlo napadnout až deset centimetrů nového sněhu. Meteorologové opět varují před tvorbou sněhových jazyků, ojediněle závějí - a to ve vyšších polohách zhruba nad 700 metrů nad mořem. Sněžit by mělo začít během pondělního rána či dopoledne od západu.

V dalších dnech by se pak nemělo výrazně oteplovat a tak nehrozí rychlé tání a povodně. I v nižších polohách Česka leží stále od deseti do pětadvaceti centimetrů sněhu. Ve východních Čechách a na Moravě 20 až 35 centimetrů. Například Praha-Libuš hlásí 18 centimetrů zmrzlého sněhu, Ostrava - Mošnov 29 cm.