Česko uctí památku obětí nehody u Smolenska státním smutkem

- Aktuality autor: red

Česká republika uctí památku obětí nehody polského prezidentského letadla dnem státního smutku. Prezident Václav Klaus a vláda ho vyhlásí na den pohřbu obětí nehody, ten zatím není určen.

V tiskovém prohlášení to oznámil mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda.

Česko v den smutku uctí památku zesnulých Poláků minutou ticha. Státní vlajky na vládních budovách budou jako výraz soustrasti a solidarity s polským lidem staženy na půl žerdi, uvedl Kanda. Termín pohřbu podle něj ještě není oficiálně stanoven. Podle zatím nepotvrzených spekulací by jím mohla být příští sobota. 

Polský prezident Lech Kaczyński a desítky dalších příslušníků polské politické, vojenské a církevní elity zahynuly v sobotu při pádu letadla u Smolenska na západě Ruska. Tělo Kaczyńského by mělo být dnes z místa neštěstí převezeno do Varšavy. Ruské úřady upřesnily počet obětí nehody na 96. 

Tragická nehoda zasáhla i Česko. Soustrast Polsku projevili prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer, šéfové obou komor parlamentu i mnozí politici. Klaus po nehodě nařídil vyvěsit na Pražském hradě kromě české státní vlajky také polskou s černými smutečními pruhy.

Uctít památku neštěstí státním smutkem se rozhodly i některé další země. Na den pohřbu ho vyhlásí například Německo.

Tagy: nehoda Česko Polsko

Zdroje: ČTK