Češi neumějí počítat? V maturitním testu z matematiky propadla pětina žáků

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 17. 5. 2013 20:31) - Aktuality autor: Jakub Konečný

V maturitním testu z matematiky letos propadla pětina studentů, v testu z cizího jazyka pak 2,6 procenta a z češtiny 1,9 procenta studentů, kteří se ke zkoušce dostavili a maturovali v řádném termínu. Uvedlo to dnes ministerstvo školství. Z 90.500 studentů, kteří měli maturovat poprvé, se ke zkouškám nedostavilo asi 11 procent z nich. Vysokou neúspěšností v matematice se prý ministerstvo intenzivně zabývá. 

Výsledky jsou horší než minulý rok, loni přitom byly zkoušky ve dvou verzích obtížnosti. Letošní úroveň maturit odpovídá loňské nižší náročnosti. Pokud by se navíc započítaly výsledky všech maturantů včetně těch, kteří maturitu opakují, byla by neúspěšnost zřejmě mnohem vyšší. Výsledky testů dostaly školy dnes, studenti se je dozví nejpozději ve čtvrtek, kdy jim také začíná ústní část zkoušek. 

"Neúspěšnost v didaktickém testu z matematiky je srovnatelná s loňským rokem, potvrzuje dlouhodobější problém v této oblasti, kterým se ministerstvo školství intenzivně zabývá. Proto ministerstvo školství podpořilo několik projektů zaměřených na výuku matematiky a přírodovědných oborů," sdělil v tiskové zprávě úřad. 

Letos byla v matematice neúspěšnost 20,6 procenta, loni byla v lehčí verzi 19,6 procenta a v těžší 2,8 procenta. V loňských statistikách jsou ale započítáni i studenti, kteří maturitu opakovali. 

Co se týká cizích jazyků, nejvíc propadali studenti v němčině, neuspělo jich 7,7 procenta. Z angličtiny propadlo 2,4 procenta studentů, kteří maturovali poprvé, z ruštiny pak 0,9 procenta a ze španělštiny 1,7 procenta. V maturitním testu z francouzštiny uspěli všichni žáci. 

Test z češtiny byl vadný

Maturitní centrum Cermat už v úterý oznámilo, že ve svém testu z češtiny našlo jednu chybu, a všichni žáci tudíž za tuto otázku dostanou jeden bod. 

"Maturita v letošním roce probíhá v mnohem lepší atmosféře a podmínkách. Zlepšení informovanosti a transparentnosti celého procesu hodnotí pozitivně jak učitelé, tak sami studenti. Jsem rád, že opatření, která jsme udělali, zajistila zadání korektních úloh a že jsme se vyhnuli chybám, k nimž docházelo v minulém roce," komentoval průběh maturit ministr školství Petr Fiala. 

Proti výsledkům testů se mohou maturanti odvolat na ministerstvo školství, a to nejpozději do 5. června.

Tagy: matematika státní maturity propad

Zdroje: ČTK