Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Češi euro odmítají, stojí o něj jen čtvrtina lidí

Češi euro odmítají, stojí o něj jen čtvrtina lidí
Češi euro nechtějí (ilustrační snímek) | zdroj: ThinkStock

Odmítavý postoj k přijetí eura se sice mezi Čechy oproti loňskému roku o něco vylepši, ale stejně se proti němu staví více než dvě třetiny obyvatel. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Euro jako měnu v Česku odmítá 69 procent lidí, z čehož více než dvě pětiny (43 procent) jsou zásadně proti přijetí společné evropské měny. Naopak jednoznačných zastánců má euro jen šest procent, 18 procent lidí uvedlo, že je "spíše pro přijetí".

I tak se ale postoj Čechů vůči euru oproti loňskému roku trošku zlepši. "Oproti dubnu 2014 se souhlas se zavedením eura jako měny v ČR zvýšil o pět procentních bodů, nesouhlas naopak o sedm procentních bodů poklesl," upřesnilo CVVM.

Mezi zastánce společné měny se tradičně počítají studenti, rodiny s dobrou životní úrovní, voliči pravice či lidé důvěřující vládě a EU. Podpora eura klesá s rostoucí věkem a klesajícím vzděláním. Zarytými odpůrci jsou tak nejčastěji důchodci, nekvalifikovaní dělníci, lidé se středním vzděláním bez maturity, voliči levice a respondenti se špatnou životní úrovní.

Průzkum se konal od 4. do 13. dubna a zúčastnilo se ho 1011 respondentů od 15 let. 

Zdroje:
Vlastní