Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Černošice uložily Babišovi pokutu 250 tisíc korun kvůli střetu zájmů

Černošice uložily Babišovi pokutu 250 tisíc korun kvůli střetu zájmů
Černošický úřad vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra | zdroj: Profimedia

Černošický městský úřad uložil premiérovi Andreji Babišovi pokutu 250 000 korun za přestupek proti zákonu o střetu zájmů za to, že ovládá média.

Právu to řekl Václav Knotek, který premiéra v tomto správním řízení zastupuje. Dodal, že podají odvolání. Odvolat se mohou k nadřízenému středočeskému krajskému úřadu. Černošický úřad uvedl, že jde o „nadále trvající přestupek“. Podle Babiše je rozhodnutí nezákonné a porušuje jeho základní práva, sdělil ČTK.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Premiér je přesvědčený, že rozhodnutí městského úřadu v Černošicích je nezákonné. „Byl jsem dvakrát prošetřován za stejný skutek (stejnou věc). To je porušení mých základních práv,“ sdělil dnes ČTK. Babiš nadále trvá na tom, že splnil všechny povinnosti vyplývající ze zákona. „Toto už je jen politická hra mých konkurentů,“ uvedl premiér a dodal, že se proti rozhodnutí úřadu určitě odvolá.

Městský úřad Černošice informace k průběhu řízení pravidelně zveřejňuje na svém webu. Poslední aktualizace je z 22. září. Jeden z černošických úředníků, který si nepřál být jmenován, dnes ČTK řekl, pokud by to bylo nutné, úřad se k případu ještě vyjádří, zatím k tomu ale podle něj není důvod. „Myslím, že se nemáme k čemu vyjadřovat, rozhodujeme pořád standardně tak, jak máme,“ dodal.

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila protikorupční organizace Transparency International s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

V minulém týdnu úřad oznámil, že ve věci rozhodl, obsah ale nezveřejnil. „Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit,“ uvedl na webu. Transparency International dnes ve 13:30 k rozhodnutí městského úřadu Černošice pořádá v Praze briefing.

Zdroje: