Bývalý primátor Juraj Thoma se vrátí do čela Českých Budějovic

- Aktuality autor: red

Zastupitelé Českých Budějovic na úterním ustavujícím zasedání zvolili primátorem města Juraje Thomu, lídra vítězného hnutí Občané pro Budějovice (OPB). Do čela města se vrací po pěti měsících, před kterými byl z funkce ještě jako občanský demokrat odvolán.

Nově založené OPB v komunálních volbách získalo 15 ze 45 mandátů. ODS a lidovci, kteří se spolu s nezávislými dosud na správě města podíleli, ve volbách propadli.

Pro Thomu hlasovalo 29 ze 44 přítomných zastupitelů, přičemž koalice OPB, TOP 09 a ČSSD v něm má 31 mandátů. V jedenáctičlenné radě získala ČSSD pět mandátů, OPB čtyři a TOP 09 dva. Uvolněných bude šest radních.

V pozadí Thomova odvolání stál boj uvnitř ODS

Thoma (dříve ODS) musel v červnu post primátora opustit pod záminkou, že neodůvodněně odvolal tajemníka úřadu. Podle neoficiálních informací však v pozadí stál boj dvou skupin jihočeské ODS, jejímž členem byl 17 let, z toho 12 let hájil její barvy v českobudějovickém zastupitelstvu.

Do zastupitelstva se dostali zástupci pěti z 16 kandidujících uskupení. Vítězné hnutí OPB získalo 15 mandátů, ČSSD deset, ODS osm a TOP 09 a komunisté po šesti. V opozici tentokrát zůstala ODS spolu s KSČM.

Tagy: ODS primátor budejovice

Zdroje: ČTK