Odboráři vyjdou do ulic, vadí jim snížení platů ve státní správě

- Aktuality autor: red

Odboráři budou v průběhu stávky konané 8. prosince demonstrovat v Praze na Palackého náměstí. Rozhodl o tom stávkový výbor odborů sdružujících zaměstnance ve státní a veřejné správě a ve zdravotnictví.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Řekla to mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová.

"Stávkové shromáždění se bude konat od 12:00," uvedla Kašparová. Důvodem pro výběr místa podle ní bylo i to, že opodál sídlí ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí. Na Palackého náměstí nikdo nemusí shromáždění oznamovat. Magistrát z něho zřídil již dříve takzvaný pražský Hydepark.

Stávková shromáždění se nebudou ovšem konat pouze v Praze, ale i v krajských a některých bývalých okresních městech. Proběhnou ve stejném čase, místa ovšem ještě přesně nejsou známa. Podle předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila by se měla stávková shromáždění v krajských městech konat například před krajskými úřady. Na shromážděních by měli mimo jiné vystoupit předsedové jednotlivých odborových svazů.

Důvodem jsou změny v platech úředníků

Důvodem stávky jsou změny, které vláda chystá v odměňování zaměstnanců ve státní a veřejné správě v příštím roce. Chce mimo jiné snížit objem mzdových prostředků o deset procent. Odborářům vadí způsob, jakým to chce učinit. Podle novely zákoníku práce, kterou již schválila Poslanecká sněmovna a Senát, se má rozšířit okruh zaměstnanců, u kterých je možné zavést takzvané pásmové odměňování.

To znamená stanovení tarifní části mzdy bez ohledu na počet odpracovaných let. Nyní se uplatňuje například ve zdravotnictví či u uměleckých profesí. Novela do státní správy zavádí také smluvní platy. To podle odborů sníží objem peněz pro velkou část zaměstnanců. Policisté a hasiči, kteří nemohou ze zákona stávkovat, budou kvůli změnám demonstrovat 15. prosince.

Tagy: stávka Praha odbory sjezd

Zdroje: ČTK