Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Buď zdráva, demokracie! Prohlášení Dejdara k prezidentským volbám

Buď zdráva, demokracie! Prohlášení Dejdara k prezidentským volbám
Martin Dejdar | zdroj: Mediafax

Reakce na prohlášení pánů Bočana a Stránského v LN. Prezidentská volba staví hráze mezi dosavadní přátelé a kolegy. Například herec Martin Dejdar se poté, co vyjádřil podporu Miloši Zemanovi, dočkal zatracení od tvůrců seriálu Zdivočelá země, kde ztvárnil hlavní roli pilota Maděry. Herec nad jejich slovy kroutí hlavou.

Tak jsem byl zostuzen za svůj vlastní názor. Zradil jsem prý svou roli Antonína Maděry, protože jsem řekl, co si myslím. Vrátím se o pár let zpět. Svou práci jsem začal dělat těsně před sametovou revolucí. Těžko tedy mohu  být nařčen z toho, že jsem si "zadal" s bolševikem. Podepsal jsem několik vět, cinkal jsem klíči na různých prostranstvích, stávkoval jsem v divadle, hrdě jsem v lednu 90 tleskal na Hradčanském náměstí prezidentu Havlovi. Mimochodem, zvolenému bolševickým shromážděním.

Vždy jsem podporoval pravici, vždy jsem byl ochoten veřejně podpořit vše, co by ukázalo zrůdnost  komunismu. Sedmnáct let jsem pracoval na Zdivočelé zemi. Čtyřiadvacet let se tu snažíme prosadit jeden z hlavních principů svobodné demokracie. Jak říká klasik: "Řekněte svůj názor bez bázně a hany! Dejte si!" Tak jsem si dal. No to jsem si dal! Možná si mnozí moji větu o prezidentských  kandidátech špatně přečetli a domnívají se, že bych volil majora Zemana. (Teď mě napadá, že několik mých kolegů hrálo právě v tomto seriálu, stejně jako ve Zdivočelé zemi. Ale to se nepočítá, já vím).

Nikdy jsem se nestyděl mít svůj názor. Nestydím se ani teď. Ale napříště si ho nechám pro sebe. Mediální hysterie, která se kolem volby hlavy státu strhla, mě jednak  šokuje a jednak ve mně vyvolává pocit, že jde asi o hodně. Už chápu, proč  je ve vyspělých demokraciích nevhodné ptát se ve společnosti na některé  věci. Třeba na to, kolik berete nebo koho volíte. Vede to totiž k závisti a  nenávisti. Což se ovšem u nás vehementně podporuje.

Podle vyjádření pánů Bočana a Stránského se domnívám, že oni budou volit  pana Schwarzenberga. Já jim to schvaluji. Pokud bude zvolen, myslím si, že i on může být pro tuto zemi dobrým a přínosným prezidentem. (Ovšem trochu mě děsí, aby potom nevznikaly seznamy, kdo s kým může točit a kdo s kým ne, což už tady bylo a ty jsi to, Hynku, zažil na vlastní kůži).

Přes to přese všechno, co se píše, přesto, že mi ta extra silná slova vhánějí slzy do očí, a přesto, že mě to nesmírně zraňuje, zcela otevřeně a  veřejně říkám, že si pánů Hynka Bočana a Jiřího Stránského nesmírně vážím a  mám je rád. Jako lidi i jako umělce. A je mi nesmírně líto, že už spolu  nikdy nebudeme dělat a že oni se mnou končí. Připadá mi to poněkud zdivočelé. A to nejsou kecy!!!

Zdroje:
PROTEXT