Blažek k opencard: Praha se snažila změnit nevýhodné smlouvy

- Aktuality autor: red

Hlavní město se už skoro rok neúspěšně pokouší o změny smluv s firmou Haguess, která je hlavním dodavatelem městských karet opencard. Po jednání výboru informatiky to řekl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Tyto pro město nevýhodné smlouvy jsou podle auditu opencard jednou z hlavním příčin vysokých nákladů tohoto projektu. Ten do poloviny tohoto roku stál 888 milionů korun, příjmy byly ale nulové.

Blažek uvedl, že úpravu smluv má na starosti odbor informatiky, který se tím zabývá už zhruba od začátku tohoto roku. Zatím ale bez výsledku, Haguess podle Blažka na změnu přistoupit nechce.

Změnu smluv s firmou Haguess doporučují také auditoři jako jedno z východisek současného stavu projektu. "Pokud by i nadále pokračoval projekt opencard (...) dle stávajících smluv hlavního města Prahy a dopravního podniku se společností Haguess, pak bude (...) docházet k dalšímu neřízenému a neefektivnímu vynakládání prostředků," uvádí audit.

Výsledky auditu dostanou v úterý na stůl také radní hlavního města. Blažek dnes na jednání výboru informatiky uvedl, že bude radním navrhovat určitá opatření. Na dotaz, zda půjde o personální změny, řekl: "Já nemůžu navrhnout odvolání, to může ředitel magistrátu. Určitě budu navrhovat některé kroky panu řediteli ve směru k personálním věcem."

Karta funguje jako tramvajenka, průkazka do knihovny a je možné s ní platit parkovné. Podle původních plánů ale měla sloužit také jako elektronická peněženka, k nákupu vstupenek do kulturních a sportovních zařízení nebo k platbě ubytování, stravování, plynu, tepla, odpadu a jiných služeb.

Podle prověrky magistrát není schopen vyčíslit, kolik by stálo zprovoznění všech těchto funkcí. Auditoři tyto náklady odhadují na stovky milionů až miliardy korun.

Tagy: Praha blažek opencard

Zdroje: ČTK