Učitelé dorazí do sněmovny, chtějí miliardy na platy

- Aktuality autor: red

Do sněmovny se v úterý sjedou stovky učitelů z celé republiky. Před středečním hlasováním o rozpočtu chtějí přesvědčit poslance, aby jim v roce 2010 přidali 3,1 miliardy korun na platy.

Platy by tak měly být alespoň na úrovni letošního roku.

Řekl to předseda školských odborů František Dobšík. Podporu prý mají zatím slíbenou od poslanců ČSSD a komunistů, s dalšími chtějí jednat. Kromě toho chtějí podporu pro návrh poslance Milana Bičíka (KSČM), který počítá s dvousetmilionovým navýšením na školní pomůcky. 

Podle šéfa odborářů chtějí učitelé svou přítomností ve sněmovně podpořit ty poslance, kteří požadují více peněz do školství, a přesvědčit ty nerozhodnuté. O rozpočtu se přitom bude hlasovat až ve středu.

Středeční schůze však začíná už v devět hodin ráno a kantoři z celé republiky by se tak brzy do Prahy nedostali. Proto se sjedou už v úterý. "Máme domluvené schůzky s poslanci," uvedl Dobšík s tím, že přesvědčovat chtějí třeba zástupce Strany zelených. Do sněmovny na galerii se vejde jen něco přes sto lidí, učitelé se tam proto budou střídat. 

Rozpočet na platy v regionálním školství má podle posledních návrhů v příštím roce dosáhnout 53,6 miliard korun, což by ve srovnání s letošním rokem představovalo snížení o 2,4 miliardy korun. Podle náměstka ministryně školství Jindřicha Kitzbergera by se tak průměrný měsíční plat měl snížit o 800 až 900 korun na přibližně 21.000 korun. Vzhledem k letošnímu navýšení platů v průměru o 6,7 procenta by tak prý mohl být stále vyšší až o tři procenta v porovnání s loňským rokem, v průměru tedy o 300 až 500 korun. 

Školské odbory však odhadují snížení platů až o 1200 korun měsíčně, a to kvůli omezení nenárokových složek platu. 

V roce 2010 mají státním zaměstnancům klesnout platy o čtyři procenta. Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka však navrhl navýšit peníze na platy zaměstnanců státu o téměř sedm miliard korun, z toho na platy učitelů by mělo jít 3,1 miliardy.

Jeho návrh se týká 450 tisíc zaměstnanců státu. Peníze na navýšení chce brát například z peněz na státní dluh, odkud chce přesunout 900 milionů korun, 2,3 miliardy chce vzít z fondu dopravy, 400 milionů z provozních výdajů ministerstva obrany. 

Vzdělávání, vědu a výzkum má současná vláda jako jednu z priorit ve svém programovém prohlášení. Petici za zachování výdajů na školství letos podepsalo přes 90 tisíc lidí.

Tagy: miliardy učitelé plat

Zdroje: ČTK