Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes -2°C Sněhové přeháňky

Benda mluví o "agentu" Babišovi a minulém režimu. Zmínil i Bohdalovou

Benda mluví o "agentu" Babišovi a minulém režimu. Zmínil i Bohdalovou
Marek Benda | zdroj: Profimedia

Lustračnímu zákonu, který znemožňoval prominentům komunistické strany, pracovníkům a agentům Státní bezpečnosti zastávat vybraná místa ve státní správě, samosprávě a ozbrojených složkách, možná zvoní hrana. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš chce být ve vládě, ale překážkou je fakt, že nemůže jako agent vedený v archivech StB získat potřebné negativní lustrační osvědčení. A tak politici přišli na „geniální“ řešení: zrušit lustrační zákon. Politik ODS, syn známého disidenta Václava Bendy, poslanec Marek Benda ovšem nepovažuje tento nápad za přijatelný.

„Pokládám za absurdní, že se to dělá proto, aby jeden politik mohl být ve vládní funkci,“ řekl Marek Benda v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Co říkáte tomu, že možná bude zrušen lustrační zákon, aby se umožnil vstup do vlády předsedovi hnutí ANO, miliardáři Andreji Babišovi, který nemůže splnit podmínky lustračního zákona?

Pokládám to za absurdní, ne proto, že chtějí zrušit lustrační zákon, to je jejich právo, ale že se to dělá kvůli tomu, aby jeden konkrétní politik mohl být ve vládní funkci. Pokládám za strašně špatně, abychom dělali zákon na míru konkrétní osobě, navíc když ta konkrétní osoba veřejně před volbami tvrdila, že žádný problém s lustracemi nemá. A ukazuje se, že to tak asi není.

Objevují se názory, že po pětadvaceti letech od pádu komunismu už lustrační zákon nemá smysl. Například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že nevidí vážný důvod k zachování lustračního zákona, protože prý už splnil svou roli. Souhlasíte s tímto výrokem?

Já si myslím, že lustrační zákon stále smysl má. Přece jen jsme si od té doby prošli nějakou hloubkou pochopení toho, co totalitní režim a spolupráce se Státní bezpečností znamenaly. Představme si, že bychom v šedesátých letech dospěli k závěru, že se spolupracovníci gestapa už mohou ucházet o veřejné funkce. Také bychom se na to dívali velmi zvláštně.

Takže si myslíte, že by lustrační zákon měl dál platit? Nakonec udávání spoluobčanů, které jim mohlo velmi zkomplikovat život, svědčí i o nějaké vadě charakteru.

No jasně. Ale lustrační zákon se netýká jen jich, týká se i samotných pracovníků Státní bezpečnosti, týká se některých špiček komunistické strany a týká se také tajných spolupracovníků Státní bezpečnosti.

Vaše rodina má osobní zkušenost s praktikami StB, váš otec Václav Benda byl známým disidentem. Připouštíte možnost, o níž mluví někteří zastánci šéfa ANO, že StB za totalitního režimu úmyslně vyráběla kompromitující materiály na Andreje Babiše? Proč by si tajná komunistická služba falšovala vlastní spisy?

Ne, to je jen snaha zakrýt podstatu problému. Všichni, kdo byli obviněni ze spolupráce s StB, tvrdí, že oni nikdy nespolupracovali. Myslím, že se nikdy v reálu neprokázalo, že by do spisů napsali někoho proti jeho vědomí.

Ale mnozí lidé, například herečka Jiřina Bohdalová, spor se státem vyhráli, protože soudy některé důkazy, jako například mikrofiše, na které byly převedeny svazky Státní bezpečnosti, neuznávaly jako důkazy.

Ano. To je jiná věc. Někdy stát ty soudy prohrál, ale protože byl špatně zastupován. Ale nikdy se zatím neprokázalo, že by někdo v takové byrokratické instituci, jako byla Státní bezpečnost, vedl agenty, kteří neexistují. To je prostě úplná hloupost.

Připadá vám vůbec možné, aby si někdo v takové polovojenské organizaci, jako byla StB, dovolil falšovat údaje, jak tvrdí Andrej Babiš, jen proto, aby mohl chodit s milenkou do konspiračního bytu a vykazoval výdaje za občerstvení na někoho, kdo ve skutečnosti nebyl agentem?

Ne, nepřipadá mi to možné.

Co říkáte tomu, že někdo jako Andrej Babiš prohlašuje veřejně v médiích, že byl vlastně obětí komunistického režimu?

To pokládám za úplný výsměch. Když člověk, který pracoval v podniku zahraničního obchodu a který byl tři roky v Maroku, člověk, jehož celá rodina byla v komunistické straně, zřejmě většina byli spolupracovníky StB, vykládá, že byl obětí komunistického režimu, tak je to vtip.

Pořád se mluví o nutnosti kultivace české politické scény, ODS si teď vybírá daň za své kauzy v minulosti. Ale myslíte si, že ke kultivaci politiky nás přispějí problémy kolem pozitivního lustračního osvědčení možného budoucího vicepremiéra vlády nebo ministra financí?

Já si nejsem jist, jestli pan Babiš mluví pravdu. A to může výrazně prohloubit nedůvěru v politiku a v jeho politickou stranu jako takovou, pokud se ukáže, že nám tady neříká pravdu.

Nepřekvapuje vás, že se ho mnoho politiků zastává a přitom bagatelizují možná rizika vstupu do veřejných funkcí lidí, kteří mají problematickou minulost, kvůli které nejsou schopni splnit podmínky lustračního zákona?

To je otázka jejich vědomí a svědomí. Já jsem se touto problematikou hodně zabýval, stále se tomu věnuji, proto mi připadá, že jakákoli bagatelizace minulého režimu je špatně. Byl pro tuto zemi zničující a byl otevřeně teroristický. A tvářit se, že tomu tak nebylo, nebo to dokonce zpochybňovat, je úplný nesmysl.

Vidíte jako nebezpečí, že pokud se zruší lustrační zákon, otevře to cestu k moci nejen Andreji Babišovi, ale i mnoha dalším bývalým prominentům minulého režimu a estébákům, kteří by se do veřejných funkcí kvůli své minulosti jinak nedostali?

Proto na zrušení lustračního zákona komunisti tak tlačí, je to jedna z cest, jak legitimizovat komunistickou stranu. Její legitimizace už proběhla na úrovni krajů za pomoci sociální demokracie a dneska má proběhnout na centrální úrovni za pomoci sociální demokracie a Babiše, respektive jeho hnutí ANO.

Zdroje: