Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Babišova pražská šéfka prozradila, jak to bylo s prací pro rozvědku

Babišova pražská šéfka prozradila, jak to bylo s prací pro rozvědku
Andrej Babiš | zdroj: Isifa.com

Předsedkyně pražské buňky ANO Radmila Kleslová dala serveru Lidovky.cz korespondenční rozhovor. V něm opětovně říká, že nebyla rozvědčicí, že naopak tuto práci odmítla. Zdůraznila rovněž, že má negativní lustrační osvědčení podle "velkého lustračního zákona".

V médiích se objevují zprávy o spolupráci Radmily Kleslové, dřívější členky ČSSD a nyní předsedkyně pražské buňky ANO, s tzv. nelegální rozvědkou Státní služby. Lidovky.cz zajímalo, zda její pověst nemůže poškodit hnutí ANO. Kleslová však všechna tato tvrzení odmítá a snaží se vysvětlit, jak se dostala do záznamů Archivu bezpečnostních složek.

„O mé minulosti řada novinářů neříká pravdu. Nebyla jsem rozvědčicí, naopak, když mně byla taková práce nabídnuta, jednoznačně jsem ji odmítla. Nikdy jsem totiž neměla ambici stát se Jamesem Bondem v sukni. Nikdy jsem také ani nevybírala, ani neškolila žádné adepty špionáže. To už je naprostý nesmysl. V době, kdy jsem byla zaměstnankyní Federálního ministerstva vnitra, jsem byla mladou právničkou s minimem zkušeností, výběr špiónů by byl tehdy rozhodně nad moje síly,“ tvrdí politička.

Podle svých vlastních slov po absolvování právnické fakulty v roce 1986 nastoupila Kleslová do podniku Centrotex. Poté pracovala na právním oddělení podniku Zelenina Praha. „Zaměstnankyní Federálního ministerstva vnitra jsem se stala až v průběhu roku 1988 s cílem nastoupit nakonec do diplomatických služeb. Na ministerstvu zahraničních věcí mně tehdy totiž sdělili, že toto prověření je podmínkou. Řadu měsíců jsem tedy byla prověřována, a když mně v průběhu těchto prověrek byla nabídnuta práce v zahraniční rozvědce, tak jsem ji odmítla a hledala si nové zaměstnání. A potom přišel Listopad,“ vysvětluje v rozhovoru.

Mám negativní lustrační osvědčení z roku 1998

To, že se její identifikační karta, podle níž měla působit v tzv. nelegální rozvědce Státní služby, dostala do Archivu bezpečnostních složek, vidí jako následek svého prověřování.

„První správa federálního ministerstva vnitra mě skutečně prověřovala, takže záměr vyslat mě do zahraničí tehdy asi skutečně měli. Proto mě zřejmě evidovali. Ale opakuji, že jsem nabídku rozvědky v létě 1989 odmítla a začala si hledat novou práci.“

Pro Lidovky.cz Radmila Kleslová opět zopakovala, že má negativní lustrační osvědčení. „Už po několikáté opakuji, že mně bylo v roce 1998 vystaveno negativní lustrační osvědčení, podle tzv. "velkého lustračního zákona".

„O své minulosti jsem nikdy nelhala, ani jsem ji neskrývala. Neměla a nemám k tomu žádný důvod. Nikdy jsem nedělala nic protizákonného, nikdy jsem nikomu neublížila, ani jsem nikoho nepoškodila,“ uzavřela pro ni jistě nepříjemnou otázku Kleslová.

Zdroje: