Babiš podpořil taxikáře proti Uberu. Dodržujte vládní dohodu, vzkázal

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Pražští taxikáři, kteří nebyli spokojen s tím jak společnost Uber dodržuje vládní memorandum, si dnes osobně stěžovali u premiéra v demisi Andreje Babiše. Ten jim přislíbil, že firmu vyzve, aby splnila pondělní dohodu. Hlavním problémem je nejednotná cena za přepravu. Uber se brání, že cenu může pozměnit rozhodnutí zákazníka. Společnosti navíc stále chybí živnostenské oprávnění.

Pražští taxikáři se v boji proti konkurenční společnosti Uber spojili i s premiérem

Pražští taxikáři se v boji proti konkurenční společnosti Uber spojili i s premiérem,zdroj: Profimedia

"Výsledek je takový, že jsme panu premiérovi sdělili ty věci, které jsou trochu jinak, než co Uber slíbil. Pomocí aplikace Uberu jsme mu tady ukazovali, že Uber vlastně nedodržuje jeden z bodů memoranda, ke kterému se zavázal. To znamená předem stanovenou cenu. I v aplikaci Uberu jako zákazník ve chvíli, kdy si objednáváte, máte napsáno upozornění, že cena se může lišit," řekl mluvčí SČT Lukáš Pelikán. Vláda má podle něj vyzvat Uber k okamžité nápravě. Pro tuto chvíli taxikáři odložili všechny protesty a rozhodnou se podle vývoje situace.

Zákazníci Uberu podle mluvčí firmy zjistí cenu za přepravu při zadání cílového místa. Tato cena se nezmění v případě zácpy či jiné trasy, cenu změní pouze to, když zákazník sám změní cílovou adresu. "Provedli jsme již řadu změn a investic do modelu, kterým operujeme zde v Praze, abychom naplnili požadavky všech zúčastněných stran. V aplikaci jsme již provedli řadu změn, abychom zajistili, že splňuje požadavky z memoranda. Například jsme již zavedli pevně stanovenou cenu, takže cestující přesně předem ví, kolik zaplatí. Na dalších technických úpravách v aplikaci intenzivně pracujeme," dodala Jozová.

"Pokud chcete provozovat přepravu podle zákona, musíte mít ve vozidle taxametr a na střeše tu lampičku, nebo musíte mít předem stanovenou cenu. Pokud Uber bude splňovat buďto jedno, nebo druhé, tak bude plnit zákon," řekl po dnešním jednání náměstek ministra průmyslu a obchodu Ondřej Malý. Dodržování zákona kontroluje v Praze magistrát hlavního města.

Živnost na Uber

V rámci přípravy novely zákona o silniční přepravě funguje pracovní skupina Taxi, která se snaží zohlednit technický pokrok i zájmy dopravců. Zástupci taxikářů se budou jednání o novele účastnit. Odmítají, aby mohla být měřidlem i aplikace, chtějí, aby jediným možným měřidlem byl taxametr. Podle náměstka ministra dopravy Ladislava Němce by zákon o silniční dopravě má být vládě předložen do letošního října.

V memorandu se firma Uber zavázala ke zřízení českého živnostenského oprávnění, které zatím nemá. Řidiči Uberu budou také muset splňovat podmínky pro běžné taxikáře včetně licence či zkoušky z místopisu. Firma rovněž slíbila, že bude státu poskytovat data o jízdách řidičů kvůli výběru daní a zajistí zavedení elektronické evidence tržeb. SČT označilo memorandum za paskvil, protože podle něj Uber stále nebude podléhat přísným podmínkám jako taxikáři. Proto SČT vyzvalo k dvouhodinovému protestu v Čestlicích, jenž měl začít dnes v 05:00. Taxislužby v prvních měsících letošního roku uspořádaly několik protestů proti Uberu a společnosti Taxify, kdy pomalými jízdami blokovaly centrum Prahy.

Tagy: Česko Praha domácí taxislužba český premiér česká vláda Uber

Zdroje: ČTK