Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Babiš: Klaus je největší polistopadové zlo

Babiš: Klaus je největší polistopadové zlo
Andrej Babiš | zdroj: Profimedia

Exprezident Václav Klaus ve svém novoročním rozhovoru na TV Prima řekl, že pro dnešní dobu víceméně platí teze Václava Havla „naše země nevzkvétá“ a je možné pozorovat určité „zahnívání“, ale určitě jsme na tom lépe než před listopadem 1989 a nejsme na tom tak špatně, jak se tváříme, a měli bychom též opustit závist a vzájemné podezřívání. ParlamentníListy.cz oslovily politiky, co si o těchto myšlenkách myslí.

„Největší polistopadové zlo by mělo poprosit český národ o odpuštění za to zlo, co tady vykonalo za 24 let své politiky. Určitě na tom jsme lépe než před listopadem ´89, ale ne všichni a určitě ne díky němu, ale díky tradičním schopnostem našeho národa. Nicméně jsme na tom mohli být podstatně lépe, kdyby v politice nebyli ti, kteří tam šli kvůli vlastnímu egu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Předseda KSČM Vojtěch Filip se vyjádřil i k dalším bodům rozhovoru. „Václav Klaus nezměnil svou rétoriku, souhlasit s ním lze v přání, aby vznikající vláda neškodila občanům a České republice. Pochopitelný je i jeho názor na soudní spory potenciálního premiéra s prezidentem, protože to zásadně odporuje principům politiky. Co se týče EU, vyjádření Klause je stabilní a opět nedodává, že dochází k vzrůstajícímu vlivu bank na chod Evropské unie a tím i větší odtrženosti od potřeb občanů,“ uvedl Filip.

„Naše země vskutku nevzkvétá, jak by mohla, nebýt vlád Klausů, Grossů a dalších vejlupků. Stát utrpěl větší škody než za druhé světové války a ročně páchá sebevraždy pod ekonomickou tíhou stále víc a víc lidí a víc a víc seniorů. Klausovo pojetí kapitalismu nás stálo více obětí než všechny minulé režimy dohromady. Jediné řešení je zavést pro politiku přímou odpovědnost, protože když se spleteme a zvolíme lumpa nebo hlupáka, musí být možnost chybu napravit a politika odvolat či ho popohnat k trestní a hmotné odpovědnosti,“ reagoval předseda Úsvitu Tomio Okamura.

„S neoddiskutovatelně nedobrým stavem země se Václav Klaus vyrovnal svým tradičním optimismem a snahou povzbudit. Je za tím, myslím, jeho nezdolná víra v sílu a možnosti každého jednotlivce. Prostě Václav Klaus, jakým vždy byl: Nevěřte, že za nás někdo jiný vyřeší naše problémy. Nakonec všichni kolem nás mají svých problémů až nad hlavu,“ řekl europoslanec ODS Ivo Strejček.

Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a předsedy STAN Petra Gazdíka rozhodně platí, že jsme na tom lépe než před listopadem 1989 a že se máme lépe, než si sami myslíme. „Chybí nám srovnání s životem lidí v jiných zemích a schází nám rovněž kritická sebereflexe předlistopadové minulosti, začíná převažovat vzpomínkový optimismus,“ dodal Gazdík.

Více naleznete na ParlamentniListy.cz.

Zdroje: