Babák už má zuby. Protofašisté nalákali do voleb sociálně demokratické senátory

KOMENTÁŘ - Aktuality autor: Vojtěch Varyš

Otto Chaloupka a Michal Babák, jedni z proslulých bývalých poslanců Věcí veřejných, pokračují v politické kariéře ve straně Republika. Ta názvem i programem navazuje na někdejší republikány Miroslava Sládka. Před letošními senátními volbami se jim podařil husarský kousek, získali hned tři senátory, původně zvolené za ČSSD.

Michal Babák ještě jako poslanec s tehdejší stranickou kolegyní Karolínou Peake

Michal Babák ještě jako poslanec s tehdejší stranickou kolegyní Karolínou Peake,zdroj: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

Není to ovšem až takové terno. Všichni tři pánové určitě mají svým voličům co vysvětlovat – například soulad levicových idejí, jež by aspoň papírově měla zastávat sociální demokracie, s populistickým slovníkem, jímž se to v prohlášeních a programu Republiky, operujícím zejména Romy, jen hemží.

Je to daleko jednodušší: brněnského senátora, bývalého ředitele Úrazové nemocnice Miloše Janečka, a rovněž lékaře, senátora za Kolín Pavla Lebedu už totiž sociální demokraté do dalších voleb nenominovali. Oba však hodlají své mandáty obhajovat. Vzhledem k tomu, že ani o jednom nebylo během šesti let volebního období slyšet, bude obzvláště zajímavé pozorovat, nakolik jim v roce 2008, v roce proslulého oranžového tsunami, kdy získala ČSSD 23 z 27 mandátů, pomohla stranická barva a nakolik šlo o jejich osobní kouzlo.

Třetí kumpán, Miroslav Krejča, zvolený v obvodě Strakonice, se se sociálními demokraty rozloučil už záhy po volbách a zasedal po většinu období v klubu KDU-ČSL.  O něm naopak slyšet bylo: například v souvislosti s odvoláním z funkce rektora Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Akademičtí senátoři ho sesadili údajně kvůli chybám v řízení a hospodaření, Krejča se ale soudil o neoprávněnost svého odvolání. Městský soud mu dal za pravdu, do školy se ale už nevrátil.

Krejča zastává výrazně rasistické, protiromské postoje, které hojně publikuje na internetu; jeho zakotvení u Republiky je tak ze všech tří případů nejmenším překvapením.

Bizarností má Chaloupkova a Babákova strana víc.  Třeba Evu Jurinovou, bývalou tvář TV Nova, která za Republiku kandiduje na Praze 1 a před volbami do Evropského parlamentu pro ní natočila televizní spot – dokonce i se Zbyňkem Merunkou. O Babákovi se ví, že ho Vít Bárta měl za finančního čaroděje a někdo si možná vzpomene na jeho glosu ke jmenování Jana Fischera ministrem financí – a sice, že „žádný Žid nemůže být horší než Kalousek“. Sám Babák připomíná svou rvačku v pražském baru, při níž přišel o přední zuby: Republika totiž v záhlaví svého webu hlásá: „Nejsme bezzubí“.

Tagy: ČSSD Brno Věci veřejné strakonice kolin vít bárta senátní volby

Zdroje: Vlastní