Babák na šéfa VV kandidovat nebude. Kvůli "mediálním útokům"

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Poslanec Michal Babák v sobotu stáhl svoji kandidaturu na předsedu Věcí veřejných. Jako důvod uvedl neustálé mediální útoky na něj, které prý poškozují i stranu. O křeslo předsedy by se tak měly utkat dvě ženy a jeden muž - současný předseda Radek John.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Kromě Radka Johna kandidují i předsedkyně poslaneckého klubu Karolína Peake a nově poslankyně z Olomouckého kraje Dagmar Navrátilová. 

"Dnes jsem se rozhodl, že nebudu kandidovat. Vadí mi neustálé mediální útoky na mou osobu," řekl Babák. Doplnil, že kdyby o křeslo předsedy usiloval i nadále, poškodilo by to celou stranu. 

Babák zatím není rozhodnutý, koho ve volbě podpoří. "Nechám to otevřené. Největší přínos pro stranu měl Radek John, ale mohl bych podpořit i obě dámy," dodal poslanec. 

Navrátilová: Mám podporu v regionech

Doposud se hovořilo o tom, že lídry chtějí být John a Peake. Původně ohlásil kandidaturu i bývalý ministr dopravy Vít Bárta. Ten ji ale v tomto týdnu stáhl. Navrátilová však v sobotu řekla, že i ona se chce zúčastnit boje o předsednické křeslo. "Získala jsem nominace z kraje, mám podporu v regionech," odůvodnila své rozhodnutí. Straně by chtěla přinést lepší komunikaci a decentralizaci. "Aby strana komunikovala zespodu, ne z vrchu," dodala Navrátilová. 

Babák má problém vysvětlit původ přibližně šesti milionů korun, které věnoval straně. Peníze prý pocházely částečně z jeho vlastních úspor (asi 650.000 korun), 1,6 milionu korun si půjčil od vlastní účetní firmy MxB a 3,5 milionu korun od firmy WCM CZ. Půjčky prý splatí z prodeje akcií auditorské a účetní společnosti Bene Factum, kterou dříve koupil za cenu základního kapitálu. 

Registrovaní příznivci Věci veřejných budou vybírat nového předsedu strany od čtvrtka 19. do pondělí 23. května. Na nedávno zveřejněné nahrávce z porady VV zaznělo, že hlasování bude tentokrát regulérní. Konference nejmenší vládní strany, která musí volbu "véčkařů" potvrdit, bude následující víkend v Hradci Králové.

Tagy: babák vv předseda strana

Zdroje: ČTK