Dnes je pondělí 16. května 2022., Svátek má Přemysl
Počasí dnes 27°C Oblačno

Autobusy pražského DP bude střežit ´velký kamerový bratr´

Autobusy pražského DP bude střežit ´velký kamerový bratr´
zdroj: tisková zpráva

Pražský Dopravní podnik se sice topí v dluzích, v rámci snazšího odhalení kapsářů a vandalů i v zájmu větší bezpečnosti investuje miliardy do kamerového systému.

Ač je Dopravní podnik zadlužen do výše stovek milionů korun, neváhal investovat 3,5 miliardy do tisíců kamer. Plánuje do pražských ulic poslat až 620 vozů s kamerovým systémem. Zatím jich je v "oběhu" sedmdesát.

Zavést kamerový systém plánují i další města, například Brno. Tam by mohl "velký bratr" kontrolovat bezpečnost cestujících i řidiců do pěti let.

"Velký bratr" odhalí zloděje a pomůže i při couvání

Kamery kontrolují vnitřek i okolí autobusu a řidičům pomáhají i při couvání. Natočený materiál lze navíc uchovat i pro pozdější použití, může tak odhalit zloděje nebo výtržníky při hádkách s revizory.

V Praze jsou kamerami vybaveny autobusy typu NB12 a NB18 značky SOR Libchavy. "První dorazily v srpnu a bylo jich dvacet, do konce roku 2009 přišlo dalších padesát takových autobusů," řekl mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený.

Do roku 2014 má v Praze jezdit 620 autobusů, z nichž každý bude vybaven několika síťovými kamerami. "Zlepšují bezpečnost cestujících a mohou také pomoci získat důkazy proti vandalům," uvádí výrobce Axis Communications.

V kloubovém autobuse NB18 je sedm kamer, menší "en bé dvanáctka" jich má šest. "Jsou umístěny u řidiče a u každých dveří, pak je tam ještě couvací a přehledová kamera," uvedl obchodní ředitel společnosti SOR Libchavy, která Praze autobusy dodává,  Jindřich Chudý.

                                                                                                                        www.parlamentnilisty.cz