Aspoň tři útočníci v Paříži byli Francouzi a dva žili v Bruselu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 11. 2015 18:48) - Aktuality autor: art

Ze skupiny atentátníků, kteří udeřili v Paříži, byli nejméně tři Francouzi a dva z nich žili v Bruselu, jak se ukazuje z vyšetřování. Francouzům se podařilo identifikovat dva sebevražedné atentátníky, kteří útočili v hudebním klubu Bataclan. Jeden z nich je Omar Ismail Mostefai, druhý Francouz či Belgičan, jeho jméno zatím nezveřejnili. 

Francouzská policie po útocích v Paříži. Ilustrační snímek

Francouzská policie po útocích v Paříži. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Podle belgických zdrojů bude útoky vyšetřovat společný francouzsko-belgický tým a francouzští vyšetřovatelé už dorazili do Bruselu. Jeden z útočníků žil v bruselské čtvrti Molenbeek považované za centrum náboženských extremistů, kteří se připojují k radikálům v Sýrii.

Devětadvacetiletý Mostefai byl identifikován podle prstu, který byl nalezen v koncertním středisku Bataclan. Ve Francii bylo zadrženo sedm osob z jeho okolí. Mezi nimi jsou jeho otec a bratr a zatím neidentifikovaná žena. Starší bratr identifikovaného útočníka se na policii přihlásil dobrovolně, rodina se distancuje jak od činu, tak od Mostefaie.

Ze sobotního vyjádření pařížského prokurátora lze dovodit, že Mostefai měl dlouhodobě problémy se zákonem. V trestním rejstříku má osm záznamů z let 2004 až 2010, nikdy ale nebyl ve vězení.

Dalších sedm lidí zadrželi v Belgii. Našla se také nejméně dvě auta atentátníků. Ve voze Seat Leonu, který byl nalezen dnes na pařížském předměstí Montreuil, byly tři automatické zbraně a plné i vyprázdněné zásobníky. Další vůz Volkswagen Polo zůstal zaparkovaný před sálem Bataclan.

Podle policejních zdrojů je prvořadým úkolem policie identifikovat i ostatní atentátníky. Kolik jich bylo, není jasné. Policie předpokládá, že útočili ve třech skupinách a že jedné se možná podařilo uprchnout. Sleduje se hlavně belgická stopa, protože automobily byly zapůjčeny v Belgii.

V autě z Montreuil byla zřejmě jedna útočící skupina, která v pátek střílela do hostů v kavárnách a restauracích. Vyšetřovatelé se domnívají, že tato skupina po útocích vyjela z Paříže. Opuštěný automobil také znamená, že atentátníci si zřejmě auto vyměnili a pokračovali v útěku, možná do Belgie.

V Molenbeeku bylo podle starostky čtvrti Françoise Schepmansové zadrženo pět lidí. Jeden z nich je bratr muže, který vypůjčil auto, které atentátníci nechali před Bataclanem.

"Tento muž je znám, protože se snažil odjet do Sýrie. Policie ho zná také v souvislosti s drogami a držením zbraní a pátrá po něm," řekla starostka. V Belgii jsou ve vazbě ještě další dvě osoby a soudce dnes musí rozhodnout, zda bude vazba prodloužena.

Právě jeden z mužů zadržených v Belgii je podle nepotvrzených informací bratrem druhého identifikovaného sebevražedného útočníka z Bataclanu. Tento muž byl mezitím propuštěn.

Vyšetřovatelé stále nemají informace o dalším jejich sourozenci, který by mohl být rovněž jedním ze sebevražedných atentátníků, nebo také komplicem na útěku. Belgie na jednoho z trojice bratrů vydala mezinárodní zatykač.

Na stadionu Stade de France se našel poblíž těla jednoho z atentátníků syrský pas. Americká stanice CBS News tvrdí, že byl asi falešný, protože jeho číslo neodpovídalo číslům dokumentů vydávaných v Sýrii a neodpovídala ani fotografie. Podle informací z Řecka se atentátník ze stadionu zaregistroval mezi uprchlíky na jednom z řeckých ostrovů. Zamířil na trajektu do Pirea a odtud pak prošli do Chorvatska a Rakouska.

Srbské ministerstvo vnitra v neděli oznámilo, že osoba, která se prokazovala nalezeným pasem, dorazila 7. října do Srbska přechodem Preševo na hranici s Makedonií a požádala o azyl. Jde prý o tutéž osobu zaregistrovanou 3. října v Řecku a podle ministerstva nešlo o člověka hledaného Interpolem.

Na stadionu byl nalezen také egyptský pas a spekulovalo se, že mohl patřit dalšímu atentátníkovi. Egyptský velvyslanec v Paříži ale řekl, že patřil jedné z obětí. Byl to prý fotbalový fanoušek, který byl při útoku těžce zraněn.

Z Německa přišla zpráva, že Černohorec zatčený v Bavorsku s výbušninami a zbraněmi v autě nechce spolupracovat s vyšetřovateli. Měl v autě také jednu pařížskou adresu, ale k tomu řekl, že se tam chystal navštívit Eiffelovu věž. Ke zbraním stejně jako i k útokům odmítl vypovídat.

Tagy: Francie zahraničí terorismus a násilí útoky a atentáty černý pátek v Paříži

Zdroje: ČTK