Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Andrej Babiš může zlikvidovat kohokoli z vás. Mocný Hrdlička promluvil

Andrej Babiš může zlikvidovat kohokoli z vás. Mocný Hrdlička promluvil
Tomáš Hrdlička | zdroj: Isifa.com

Bývalý člen regionální rady pražské ODS Tomáš Hrdlička, který byl nedávno vyloučen ze strany, říká, že co dříve nebylo možné, se dnes děje. Kandidují obvinění politici a kandidují i politici, kteří mají jasný střet zájmů typu Andreje Babiše. Hrdlička varuje před tím, že Babiš třímá ve svých rukou ekonomickou, mediální a v budoucnu i politickou moc, se kterou může udeřit proti komukoli, a ten prakticky nebude mít obrany. Hrdlička říká, že naše země se nesmí stát firmou ovládanou Babišem.

Před časem jste byl vyloučen z ODS, do té doby jste byl členem regionální rady pražské ODS. Co teď děláte, když jste mimo stranickou politiku?

Normálně dál podnikám a mám na to teď více času. Spíše teď sleduji podivuhodnou změnu na politické a mediální scéně České republiky obecně.

V jakém směru?

Doba se dost změnila. Co bylo možná ještě před rokem nemožné, tak se dnes stává skutečností. Kdo by před rokem, dvěma či před minulými sněmovními volbami řekl, že na čele kandidátky mohou být lidé obvinění z hospodářských zločinů? Vím, že v Praze jsme řešili problém člověka, který byl stíhán kvůli nedbalostnímu trestnému činu, konkrétně kvůli autonehodě, a pamatuji si, jak Aktuálně.cz a další média nám to předhazovala. Přitom šlo o věc nijak nesouvisející s výkonem funkce toho člověka. Dnes vidíme nový přístup médií, kdy nevadí, že kandiduje někdo, kdo je trestně stíhaný. A to ale zdaleka není všechno.

Jak to?

Tak si vezměte, že lídrem politické strany je člověk, který nejenom podniká v médiích a vlastní média, ale má své bytostné ekonomické zájmy spojené s veřejnými penězi a státní podporou určitého druhu podnikání. Je to přece o tom, že když někdo dostane dotace, tak ty peníze, než se někomu dají, tak se někomu před tím musí sebrat. Dotace pro pana Babiše platí naši občané. Kvůli přimíchávání biopaliv do pohonných hmot platí občané vyšší cenu benzinu a kšeft z toho má zase pan Babiš. Stejně jako občané dotují příjmy vlastníků solárních panelů v tom, co platí za elektřinu, tak stejně občané dotují pana Babiše v tom, co platí za pohonné hmoty.

Takže nevěříte tomu, že ANO Andreje Babiše je pravicová strana?

Každý pravicový politik by přece dotování kohokoli chtěl odstranit, protože vždy se to děje na úkor druhého. Takže doufám, že pan Babiš nebude ve střetu zájmů, bude hájit zájmy veřejnosti a dotování svého podnikání zruší. Pokud by nadále prosazoval dotování a podporu svého podnikání, byl by v jasném střetu zájmů. A nejde jenom o řepku, týká se to například i zákonů, které řeší kvalitu potravin, záležitosti zemědělství, dotací na zemědělskou půdu a tak dále. V tom všem může prosazovat zájmy svého podnikání.

Čili nevěříte argumentaci, že, když je Babiš bohatý člověk, nepotřebuje si v politice nakrást?

Já na rozdíl od pana Babiše neurážím lidi a neútočím na ně bez jakéhokoli důkazu. Takže nikomu nepodsouvám, že něco ukradl či chce něco ukrást. To já nevím, možná ano, možná ne. To netuším. Podstatné ale je, že může naprosto legálně prostřednictvím svých poslanců ve sněmovně získat další finanční podporu pro své podnikání či ji alespoň udržet na nynější úrovni.

Vy máte na pana Babiše nějak spadeno...

To přece není o mně a o něm. To je o principu, jak má fungovat společnost a právní stát. Jméno pana Babiše či obviněného Svobody používám jen jako příklad toho, kam se dnes doba posunula. Já jsem si přečetl, jak pan Babiš mluvil s novinářem z Lidových novin, a to v té chvíli, kdy je ještě ani nevlastnil. I když by o mně nějaký novinář nenapsal něco dobrého, tak bych mu nevolal a nenadával mu sprostě za to, co napsal. A už vůbec bych nevyhrožoval, že uvidí, co se bude dít, až budu ty noviny vlastnit. Každý si tu nahrávku může pustit na Youtube.

On tady v jedné osobě kumuluje mediální, ekonomickou i politickou moc. Já jsem slyšel, že strana pana Babiše chce snížit DPH na tiskoviny a na potraviny. Nepodniká on náhodou v oblasti tiskovin a potravin? Nepomůže takovéto opatření jeho byznysu? Opět, jak vyvrátí, že se u něho jedná o jasný střet zájmů?

Co říkáte jeho činnosti za minulého režimu?

Naše média tu dvacet let útočí na komunisty a pan Babiš byl nomenklaturní komunista a nemá negativní lustrační osvědčení. U základní školy vidíme billboard pana Babiše, kde říká, aby lidé volili tak, aby se děti nemusely stydět, ale on by dnes na té škole nemohl dělat s pozitivním lustračním osvědčením ani učitele. Nemohl by dělat vedoucího úředníka na radnici, nemohl by dělat redaktora České televize. A pak tady máme příběh Jiřího Dolejše, který byl členem KSČ od ledna 1989, a média o něm píší jako o starém bolševikovi. Kdo je horší komunista? Ten, který se překabátil, nebo nepřekabátil? Kde je ta spravedlnost? Kde je ta mediální vyváženost? A když dnes někdo říká, abychom nevolili komunisty, tak které má na mysli? Všechny, nebo jen některé? Agenty Státní bezpečnosti jenom některé? Proč se píše o Vojtěchu Filipovi, a ne o Andreji Babišovi?

Proč?

Nevím. Jen je zajímavé, že pan Martin Komárek ještě před dvěma lety jako zástupce šéfredaktora MF Dnes psal, že pan Babiš je pomalu zločinec a má stejně špinavé ruce jako Dalík či Řebíček. Dnes říká, že se spletl. Pane Komárku, takhle se v MF Dnes pletete běžně? To pak mají informace MF Dnes relevanci jako bulvární Hrom. To už pak jen čekám v MF Dnes zprávu o netopýřím chlapci. Znovu říkám, že mi nejde o pana Babiše, Komárka či Svobodu, ale demonstraci obecného posunu na konkrétních případech.

Jaké jsou jiné případy?

Tak třeba pan Bárta byl kritizován za to, že má snahu řídit Věci veřejné jako firmu. Ale dnes pan Babiš říká, že jako firmu chce řídit celý stát. A koho firmu? Čí firmu? Bude český stát považovat za svou firmu, která mu má přinášet zisk? A lze firmu řídit demokraticky? Ne, firma musí být řízena autokraticky svým vlastníkem. A bude to pak, že si koupí lidi typu Martina Komárka, kteří zapomněli, co říkali před dvěma roky? Dá se takhle koupit každý? Noviny si pan Babiš koupil i s redaktory. Co se vyčítalo Bártovi, se dnes bere jako normální. Martin Komárek, lídr kandidátky ANO na Liberecku, je zaměstnancem pana Babiše. Podívejte se, kolik MF Dnes či Lidové noviny napsaly stran o Bártovi a o tom, že Věci veřejné jsou politickou divizí ABL. Dnes nepíší o tom, že ANO je politickou divizí Agrofertu. Kolik napsali stran o estébáctví Vojtěcha Filipa a kolik toho napsali o panu Babišovi?

Pan Babiš ale popírá, že by spolupracoval s StB a soudí se na Slovensku...

Žijeme ve zvláštním světě. Proč pan Babiš, který je českým občanem, nepožádá v souladu s naším zákonem o lustrační osvědčení u nás? Na Slovensku není lustrační zákon. Proč se soudí na Slovensku, a ne u nás? Pokud je český státní občan, tak se má očistit zde.

Podobně je nelogické, když my tleskáme tomu, že švýcarský soud odsoudil české občany za to, co údajně spáchali v České republice, ačkoli je náš stát nesoudil. Jak mohlo být Švýcarsko postiženo Mosteckou uhelnou? Jedině Česká republika. Spíše to vypadá, že Švýcaři si chtějí sáhnout na ty peníze, které tam jsou uložené. Pár miliard se Švýcarům hodí. Když Švýcaři soudí naše občany za škodu, která Švýcarsku nevznikla, tak je to jako kdybychom v České republice chtěli soudit Obamu za to, že způsobuje v Americe bídu. Pokud se lidé v kauze MUS dopustili trestných činů, mají být jasně a nekompromisně odsouzeni u nás.

Vy jste říkal, že Babiš útočí bez jakéhokoli důkazu. Co máte na mysli?

Křivě mě obvinil, i když nejsem politik. Na rozdíl od něj nevlastním noviny a nemám takový mediální prostor. Pan Babiš mě sprostě napadl na Primě, kde mě spojil s nějakým organizovaným zločinem. Já jsem ale v životě nebyl trestán. Z jeho strany to považuji za velkou lumpárnu a to jsem ještě velmi slušný. Nelíbí se mi, když se někdo chová jako dobytek a bez jakýchkoli důkazů někoho uráží. Těžko mě ale může urazit člověk, který by díky svému pozitivnímu lustračnímu osvědčení nemohl dělat ani učitele na základní škole.

Ale znovu říkám, že to není o mně. Já takovéto útoky se svým zázemím přežiju. To je o tom, že tady pan Babiš může kohokoli urazit bez jakéhokoli důkazu. Pan Babiš má ekonomickou a mediální moc a pravděpodobně bude mít i politickou moc. A on takto může ukázat prstem na kohokoli bez jakéhokoli důkazu a kohokoli zlikvidovat. MF Dnes mi asi nedá prostor, abych se bránil. Nedá prostor nikomu, kdo se znelíbí panu Babišovi. Naopak dá prostor panu Babišovi, aby toho člověka zničil. Boj, který tady svádím, není ani o mně, ani o panu Babišovi an sich, ale je o principu, aby tady nebyl někdo, kdo může svévolně napadat a likvidovat lidi. Jednou to řekne o mně, příště o komkoli dalším. A nemáte skoro obranu.

Co říkáte předvolební kampani a debatě o tématech?

Ta kampaň je zvláštní. Dnes tu není prakticky politická strana, která by nabízela řešení skutečných problémů. Není tu strana, která by reagovala na propad ekonomiky a vzrůstající nezaměstnanost vysokoškoláků. Žádná strana neřeší, že sto tisíc dětí se rodí do neúplných rodin, fakticky rodin bez otců. Nikdo neříká, že je chybné nastavení sociálního systému, kdy se nevyplatí budovat přirozenou rodinu. To je podobně jako v případě dotací či pozitivní diskriminace.

Kdo tady mluví o tom, že je potřeba zachovat korunu a že se euro neosvědčilo? Kdo tady hovoří o nebezpečí bankovní unie, kdy hrozí, že úspory českých střadatelů budou vyvedeny do zahraničních matek? Český bankovní systém je relativně stabilní, ale v okamžiku, kdy dovolíme, aby matky na úkor českých dcer sanovaly své problémy, bude tento systém kolabovat. Když se podíváme na to, co říkal Václav Klaus o euru a fotovoltaice před lety, neměl snad pravdu? Neměl pravdu, když hovořil o ekologickém šílenství? Klaus kritizoval euro v době, kdy eurohujeři křičeli „euro, euro a nic než euro“ a dnes vidíme, že eurozóna stojí na velmi nestabilních nohách. A ti politici i novináři, kteří mluvili hlouposti a kraviny, se k tomu dnes nehlásí, a o tom, že mluvili hlouposti a kraviny, mlčí. Každý může udělat chybu. Ale hlavní chybou je chybu nepřiznat a nepoučit se z toho. Prvním krokem k nápravě je přece chybu přiznat a poučit se z ní.   

Zdroje: