Američané zabili jednoho z vůdců al-Káidy. Věděl o 11. září

- Aktuality autor: roj

Americká armáda při náletu v Sýrii zabila jednoho z předních vůdců sítě al-Káida a hlavního představitele syrské teroristické skupiny Chorásán Muhsína Fadlího. Na informace k jeho dopadení byla vypsaná sedmimilionová odměna, byl totiž jedním z mála vůdců al-Káidy, který předem věděl o plánech na útoky z 11. září.

Muhsín Fadlí

Muhsín Fadlí,zdroj: AFP PHOTO HANDOUT-AL-WATAN NEWSPAPER

Fadlího smrt při náletech Spojené státy oznámily už loni v září, připustily ale, že své tvrzení nemohou ověřit na místě. Tentokrát je to podle amerického ministerstva obrany jisté.

Američané vypsali za informace vedoucí k dopadení Fadlího odměnu sedm milionů dolarů zhruba 170 milionů Kč) s tím, že tento člověk představuje vážnou hrozbu pro americkou bezpečnost. Podle Washingtonu plánovali příslušníci jeho organizace útoky v USA a v jiných západních zemích.

Mluvčí ministerstva obrany USA Jeff Davis Davis v úterním prohlášení uvedl, že Fadlího smrt "naruší nynější operace Al-Káidy proti USA a jejich spojencům". Fadlí se narodil v Kuvajtu před 34 lety a patřil k důvěrným spolupracovníkům bývalého vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina. V roce 2012 ho USA identifikovaly jako vůdce teroristů v Íránu a vypsaly na něj odměnu sedm milionů dolarů (zhruba 170 milionů Kč).

V roce 2013 ho bin Ládinův nástupce Ajmán Zavahrí podle stanice CNN poslal do Sýrie, aby urovnal spory mezi radikály z Islámského státu (IS) a frontou An-Nusra. Fadlí údajně prosadil odštěpení IS od Al-Káidy, jíž zůstala věrná An-Nusra.

IS operuje v Sýrii a Iráku, An-Nusra v Sýrii. Skupinu Chorásán tvoří členové širšího vedení Al-Káidy a jejich cílem je příprava útoků na západní cíle. Název odkazuje na oblast v Afghánistánu a Pákistánu, kde se podle domněnek skrývá hlavní vedení Al-Káidy. Na objekty používané lidmi z této skupiny v Sýrii a také na jejich výcvikové tábory se zaměřila americká letadla hned od zahájení náletů v Sýrii loni v září.

Fadlí byl 8. července při náletu zabit ve voze, který projížděl severozápadní Sýrií v blízkosti města Sarmada, uvedl Pentagon. Mluvčí ministerstva podle agentury Reuters sdělil, že to byl jeden z mála vůdců al-Káidy, který byl předem obeznámen s plánem útoků civilními letadly na New York a Washington z 11. září 2001. Byl také zapojen do útoku na americké námořnictvo a francouzskou bitevní loď Limburg v říjnu 2002 u Kuvajtu.

Skupinu Chorásán tvoří veteráni z al-Káídy a organizace plánuje ze své základny v Sýrii útoky proti západním zemím. Název odkazuje na oblast v Afghánistánu a Pákistánu, kde se podle domněnek skrývá hlavní vedení al-Káidy. Síť údajně vyslala své ozbrojence do Sýrie poté, co tam propukla občanská válka.

Tagy: Sýrie zahraničí al-kaida americká armáda Spojené státy americké protiteroristická akce 11. září terorismus a násilí

Zdroje: ČTK