Alžběta II. se odmítla angažovat v debatě o Skotsku. Je to na lidech, vzkázala

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Britská královna Alžběta II. důrazně varovala politiky, aby ji nezatahovali do kampaně před nadcházejícím referendem o nezávislosti Skotska. Buckinghamský palác v úterý vydal prohlášení, že panovnice zastává neutrální postoj. Rozhodnutí je podle jejího názoru na tamních obyvatelích. 

Královna Alžběta II.

Královna Alžběta II.,zdroj: Getty Images

Podle britského deníku The Times je prohlášení formulováno velmi nekompromisně, což nebývá v jinak nadmíru diplomatickém vyjadřování královského paláce zvykem.

"Nestrannost panovníka je zavedeným principem naší demokracie, kterého se královna během své vlády vždy držela. Královna stojí nad politikou a ti, kdo nyní zastávají politické funkce, mají povinnost tento princip ctít," uvedl mluvčí Buckinghamského paláce. "Jakékoli náznaky, že by si královna přála výsledek kampaně před referendem nějak ovlivnit, jsou jednoznačně mylné. Její Veličenstvo je toho názoru, že jde o záležitost obyvatel Skotska," dodal mluvčí. 

Britská média v pondělí s odvoláním na nejmenované zdroje z královského paláce uvedla, že Alžběta je údajně "zděšena" možností, že by se Skotsko po 307 letech strávených ve Spojeném království rozhodlo osamostatnit. Někteří poslanci pak panovnici vyzvali, aby se ještě před referendem k věci vyjádřila a pomohla udržet jednotu Británie.

Ve Skotsku se bude o nezávislosti hlasovat už za týden, 18. září. Poslední průzkumy napovídají, že výsledek bude velmi těsný. O víkendu dokonce v průzkumu příznivci samostatnosti vůbec poprvé získali mírnou převahu, což přimělo londýnské politiky, aby se důrazněji vložili do kampaně. Dnes mají Skoty o výhodách setrvání ve společném státě přesvědčovat šéfové tří hlavních parlamentních stran. Premiér David Cameron, šéf labouristů Ed Miliband a šéf liberálů Nick Clegg jedou do Skotska osobně.

Tagy: Velká Británie referendum Skotsko Britská královna

Zdroje: ČTK