Ahmadínežád v OSN znovu provokoval, západní delegáti odešli

- Aktuality autor: Jan Pastor

Diplomaté Spojených států a dalších západních zemí dnes během projevu íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda opustili sál Valného shromáždění OSN. Američtí diplomaté odešli v okamžiku, kdy prezident označil teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001 za "záminku" pro americký útok na Irák a Afghánistán. Západní diplomaté je po chvíli následovali.

Ahmadínežád označil útoky z 11. září za "záhadné" a řekl, že Spojené státy a jejich spojenci "považují sionismus za posvátný pojem a ideologii". S využitím "sítě svých imperialistických médií, která je pod vlivem kolonialismu, vyhrožují sankcemi a vojenskou akcí každému, kdo zpochybňuje holocaust a události 11. září," řekl íránský prezident.

Ahmadínežádova přítomnost na zasedání VS OSN vyvolala protesty už v několikrát. Loni íránský prezident způsobil skandál, když v New Yorku prohlásil, že za teroristickými útoky na USA z 11. září stáli sami Američané. Rok předtím sál Valného shromáždění opustily desítky západních delegátů na protest proti Ahmadínežádovým výrokům, které označili za nenávistné a antisemitské.

Tagy: OSN

Zdroje: ČTK