Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Abaaoudova sestřenice se neodpálila. Vymetačka večírků prý volala o pomoc

Abaaoudova sestřenice se neodpálila. Vymetačka večírků prý volala o pomoc
Hasna Aitboulahcenová si uměla užívat život | zdroj: tisková zpráva

Zdálo se to na první pohled naprosto jasné. Sestřenice strůjce pařížských útoků Hasna Aitboulahcenová, která při středeční razii stála v okně a mluvila s policisty, podle prvních informací zemřela jako sebevražedná atentátnice. Podle policejních vyšetřovatelů to ale nebyla ona, kdo se odpálil. Pravděpodobně ji zabil výbuch jiného teroristy v místnosti. Ostatně Aitboulahcenová ani neodpovídá klasickému prototypu sebevražedné atentátnice - vymetala večírky, experimentovala s drogami a podle bratra snad nikdy neotevřela Korán, píše britský deník The Guardian. 

Šestadvacetiletá Hasna Aitboulahcenová by v případě, že by na sobě odpálila vestu s výbušninou, byla první francouzskou sebevražednou atentátnicí. Vyšetřování průběhu sedmihodinové přestřelky ale naznačuje, že prvenství jí média přiřkla neprávem.

Amatérské video z policejní akce na pařížském předměstí Saint-Denis zachytilo ženu stojící v okně. Volala o pomoc a když se jí policista ptal, kde je její přítel, vyděšeně opakovala, že nejde o jejího přítele.

Podle ženina souseda hlas skutečně patřil Hasně Aitboulahcenové, v Evropě nejhledanější terorista Abdelhamid Abaaoud skutečně nebyl její přítel, byl její bratranec. Tvrdí, že volala o pomoc a zvedala ruce, aby ukázala, že se vzdává. 

Krátce poté, co z okna zmizela, se ozval výbuch. Zasahující policisté předpokládali, že žena spáchala sebevražedný atentát. "Hasna nebyla kamikaze. V tuto chvíli ale nemůžeme říct, zda to byl Abaadoud, kdo se odpálil," uvedla v pátek mluvčí pařížské prokuratury.

Výbuch byl tak ničivý, že podle ní není možné zatím říct, kdo na sobě vestu plnou výbušnin měl, Hasna ale ne. 

Přestože Aitboulahcenová sebevražedkyní nebyla, k úkrytu teroristů policii navedla. Policie už půl roku odposlouchávala její telefonáty a sledovala bankovní účet. Dříve to nebylo potřeba, žila jako běžná mladá francouzská dívka. Že je muslimka, by do ní nikdo neřekl.

Ráda se napila. Uměla si užívat život

Sousedé a přátelé o ní mluví jako o temperamentní extrovertce, která nosila džíny, sluneční brýle a žádný večírek jí nebyl cizí.

"Byla to bláznivá holka. Zkoušela drogy a byla schopná protancovat celou noc. Uměla si užívat život, milovala ho," řekla o ní její blízká přítelkyně Khemissa. 

A ani podle jiného jejího přítele nebyla zrovna poctivou muslimkou. "Po večerech pila. Byla opilá i během Ramadánu. Nejradši pila vodku," popisuje.

Hasnin bratr Youssouf říká, že si žila ve svém vlastním světě, stále něco kritizovala a trávila hodiny s mobilem v ruce. Neustále visela na Facebooku nebo WhatsApp.

"Ignorovala všechny mé rady. Říkala mi, že nejsem její otec, abych ji mohl poučovat a že ji mám nechat na pokoji," říká Youssouf, podle kterého se dívka vyrůstající od 8 do 15 let u pěstounů zřejmě chytila špatné party.

Z pařmenky radikální muslimkou

O náboženství dlouho nejevila zájem. "Snad nikdy nedržela v ruce Korán," říká její bratr. Vše se ale změnilo zhruba před půl rokem.

Nechala se zlákat islamistickými verbíři a změnila se prakticky ze dne na den. Své džíny, kovbojské kozačky a široký klobouk vyměnila za přísný muslimský stejnokroj. "Začala nosit džilbáb (dlouhý oděv s šátkem ponechávajícím odhalený obličej, pozn. red.), o měsíc později už na sobě měla nikáb (zakrývá celý obličej kromě očí, pozn. red.)," popsal Yousseouf

V červnu na svém Facebooku napsala, že míří do Sýrie. Když se jí to nevyšlo, přidala se alespoň k pařížské teroristické buňce.

Zdroje:
The Guardian