43 pracovníků pozorovací mise OSN padlo do zajetí syrských povstalců

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 28. 8. 2014 20:01) - Aktuality autor: Petr Kubec

Syrští povstalci ve čtvrtek zajali 43 příslušníků OSN, kteří byli v nárazníkovém pásmu na hranici s Izraelem na pozorovací misi. Dalších 81 pozorovatelů je ozbrojenou skupinou obklíčeno a nemůže oblast opustit.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: Isifa.com

Povstalci označení bez bližšího upřesnění za "ozbrojenou skupinu" vtrhli do nárazníkového pásma na Golanských výšinách, které odděluje izraelskou armádu okupující část území od zbytku Sýrie. Pásmo střeží 1223 členů mezinárodní pozorovací mise UNDOF vybavených pouze lehkými zbraněmi k sebeobraně.

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric podle agentury AFP upřesnil, že členové mise padli před několika hodinami do zajetí poblíž hraničního přechodu Kunajtra po ostrých bojích mezi syrskou armádou a povstalci. Zhruba osmdesátku dalších příslušníků mezinárodních sil povstalci zablokovali a brání jim v přesunu.

Podle dřívějších zpráv obsadili již ve středu přechod Kunajtra, který je jediným na linii příměří, bojovníci z fronty An-Nusra.

Jde již o třetí případ, kdy se členové sil OSN stali rukojmími syrské ozbrojené opozice v této oblasti. Při předchozích incidentech v březnu a květnu loňského roku byli příslušníci mírových jednotek po několika dnech propuštěni, aniž by došli úhony.

Izrael obsadil syrské Golany ve válce v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mise v nárazníkovém pásmu působí od roku 1974, v současnosti v ní jsou zastoupeni vojáci také z Irska, Nizozemska, Indie a Nepálu.

Filipíny minulý týden oznámily, že hodlají svých 331 vojáků stáhnout koncem října, až jim skončí mise. Loni v červnu kvůli většímu ohrožení stáhlo z Golanských výšin svých 377 pozorovatelů Rakousko. V témže roce k tomuto kroku přistoupilo i Chorvatsko. Český prezident Miloš Zeman naopak projevil zájem do rizikové oblasti poslat české vojáky.

Tagy: Sýrie Filipíny mise OSN únos Izrael rukojmí boje pozorovatelé UNDOF

Zdroje: ČTK