Dnes je středa 30. dubna 2025., Svátek má Blahoslav
Počasí dnes 21°C Polojasno

Zeman se v živém vysílání z Lán zapsal do dějin

3. 11. 2014 – 9:17 | Magazín | Alina Holušová

Zeman se v živém vysílání z Lán zapsal do dějin
Prezident Zeman předvedl v živém vysílání, zač je toho loket | zdroj: isifa/MAFRA/Anna Vavríková

Prezident Miloš Zeman předvedl v nedělních Hovorech z Lán divokou jízdu. A také zboural veškeré mantinely. Poprvé v české historii měla veřejnost možnost poslechnout si v živém vysílání rozhlasu z úst nejvyššího představitele země, nakolik je čeština pestrý jazyk. Kromě plejády vulgarit nicméně Zeman zvládl i celou řadu palčivých otázek, třeba cestu letadlem Kellnera nebo kdo si přeje jeho smrt.  

Kellnerovým letounem se Zeman vrátil z Číny, aby se mohl vyspat. Jenže ani 3,5hodinové prodloužení spánku, které díky tomu získal, ho prý nezkorumpuje. Zeman byl ale rád, že si odpočinul a během předávání státních vyznamenání, které se konalo následující den, nedostal infarkt. Moc dobře přitom ví, že by si jeho smrt přála "běsnící pražská lumpenkavárna".  

Nad kritikou své čínské cesty, ať už od novinářů nebo z řad politiků, se pak pozastavil v průběhu Hovorů ještě několikrát. Připomínky k tomu, že v Číně upřednostnil peníze před morálkou, jednoznačně odmítl jako malichernost a připomněl, že právě schopnost rozlišovat mezi podstatným a nepodstatným je ukazatelem inteligence.

"Nepodstatné je, jakým dopravním prostředkem, jestli velbloudem, na kole nebo letadlem jsem se do České republiky vracel," dodal Zeman, aby to bylo naprosto jasné.

O osobní chemii a mentálních komplexech

Třešničkou na dortu jeho komentáře k Číně se pak stalo prohlášení, že má s čínským prezidentem "personální chemii". Poté následoval exkurz do čínské historie zakončený ujištěním, že v Číně se lidskoprávními otázkami přece jen zabýval. Diskutovat o lidských právech ho prý nutí (jak jinak) "zběsilá pražská kavárna".

Státní svátek přišel pochopitelně také na přetřes. Vyznamenání režisérů Sedláčka a Renče zdůvodnil Zeman množstvím informací, které si o nich mohou lidé dohledat "na Googlu". Moderátora Jana Pokorného, který provázel pořadem, se pro jistotu zeptal: "Vy víte, co je Google?"

Sedláčkovo faux pas s mikinou pak Zeman vysvětlil tím, že režisér zjevně trpí komplexy a chtěl se prostě zviditelnit. Na připomínku, zda za mikinu nenese tak trochu zodpovědnost prezidentská kancelář, poznamenal, že Sedláčka neoblékal a vůbec, Hrad není žádná šatna.

Zeman drsnější než Putin

K lidskoprávnímu tématu se vrátil obloukem, když se debata stočila na Rusko a tamní politické vězně. Jejich existenci sice nepopřel, nicméně například Alexandra Chodorkovského za politického vězně nepovažuje. Putin, jak se během Hovorů z Lán ukázalo, je vlastně ještě docela shovívavý.

"Jestli mi na Putinově režimu něco vadí, tak že zavřel jenom Chodorkovského a nikoli další oligarchy," přisadil si Zeman. Do kategorie politických vězňů podle něj nespadá ani ruská skupina Pussy Riot, jejíž členky skončily ve vězení po protestní performanci v pravoslavném chrámu. Podle Zemana "jde o pornografickou skupinku, která je minimálně vinna trestným činem výtržnictví v pravoslavném chrámu; nehledě na to, že jedna její členka se účastnila veřejné soulože v pokročilém stádiu těhotenství."

"Víte, co je to 'pasi' v angličtině?" optal se následně Zeman moderátora. "Pussy. Myslím, že se to vyslvuje pussy, ale vím, co myslíte," odvětil Pokorný. "Kunda. Takže s prominutím v textech této skupiny je kunda sem, kunda tam. Opravdu dokonalý příklad politického vězně jako vyšitej," zněl Zemanův explicitní překlad anglického výrazu.

O nejstarší profesi a služebním zákonu

A aby předvedl, že zná i synonyma, Zeman dodal: "Nebudu se zastávat – teď jsem chtěl říct kurev, ale já nejsem Schwarzenberg, který používá těchto výrazů – tedy poněkud deviantních dam, které dělají randál v pravoslavném chrámu."

Následně nutil moderátora pustit mu písničku na přání a Hovory zakončil komentářem k české politické scéně. "Vláda podle mého názoru dosud ve svém konání učinila jednu základní chybu, že podlehla panu Kalouskovi a zkurvila služební zákon," řekl Zeman a vládu poučil, že měla pár týdnů počkat na definitivní rozklad TOP 09.

Pokorný to nakonec nevydržel a v závěru pořadu se ho zeptal, proč (během vysílání veřejnoprávního média) používal vulgarismy. Zeman mu odvětil, že se inspiroval u předsedy Topky Karla Schwarzenberga, který v "každé druhé větě říká hovno".

Rozhlas obnovil vysílání Hovorů z Lán po příchodu Zemana na Hrad. Na další pokračování se posluchači mohou těšit zhruba za čtvrt roku. Historický záznam nedělního dílu najdete na stránkách Českého rozhlasu:

Předchozí článek

V Praze se otevře tržiště ve stylu evropských metropolí

Následující článek

Akrobat se prošel nad Chicagem bez jištění a se zavázanýma očima