Výstavbu cyklostezek by mohla usnadnit připravovaná novela
6. 11. 2014 – 13:46 | Zpravodajství | art

Skvělou zprávou pro milovníky cyklistiky je připravovaná novela o pozemních komunikacích, která z cyklostezek udělá veřejně prospěšné stavby. Výrazně by to totiž usnadnilo jejich výstavbu. Zatím ale není jasné, zda změnu, kterou do novely zapracovalo ministerstvo dopravy na žádost ministerstva pro místní rozvoj, podpoří vláda a parlament.
"Dosud jsou cyklostezky v zákoně vedené jako místní či účelové komunikace. Kvůli tomu máme obrovský problém, že leckde cyklostezky končí v poli, protože se nedaří vykoupit pozemky, a nemůžeme s tím nic dělat. Příkladem je stezka z Dobrušky do Opočna. Cyklostezka má tři kilometry, ale u Opočna podnikatelé nechtějí pozemky prodat, takže není jak pokračovat," vysvětlil Rostislav Hošek z odboru cestovního ruchu při ministerstvu pro místní rozvoj.
Pokud by návrh prošel, cyklostezky by bylo podle jeho slov možné zanést do územních plánů. Novela by také pomohla s propojením městských cyklostezek s mimoměstskými. "Poptávka po cyklostezkách, kde nejezdí auta, je velká. Záleží však, jak se k tomu postaví vláda a poslanci," upozornil Hošek.
Pokud změna do novely neprojde, cyklisté zpláčou. Výstavba nových cyklostezek bude totiž obtížnější mimo jiné proto, že unie nechala cestovní ruch v období od roku 2014 až 2020 bez peněz (v předchozím období na něj EU vyčlenila 28 miliard).
"Máme stop stav a nevím, kolik dá ministr financí Andrej Babiš (ANO) do národního programu cestovního ruchu. Stojíme proto před problémem, jak naplnit Národní strategii pro rozvoj cyklodopravy," dodal Hošek.
Cyklostezky mají v Česku podle jeho slov dohromady 2,6 tisíce kilometrů, značené cyklotrasy takřka 35 tisíc kilometrů. Kilometr nové cyklostezky přijde na 800 tisíc až milion korun.