Vláda i opozice vyzývají Pekárka k okamžitému odchodu
18. 12. 2012 – 18:24 | Zpravodajství | Jakub Konečný

AKTUALIZOVÁNO. Poslance Romana Pekárka, kterého dnes Vrchní soud v Praze pravomocně odsoudil k pěti letům vězení kvůli přijetí úplatku, vyzvaly k odchodu ze Sněmovny opoziční i vládní politici. Zda se bývalý poslanec ODS před nástupem trestu bude účastnit jednání Sněmovny a pomůže vládě s prosazením daňového balíčku, ale bude záležet na něm. Pekárek na dotazy novinářů, zda si poslanecký mandát ponechá a do Sněmovny přijde neodpověděl.
Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) řekla, že Sněmovna nemá nástroj, kterým by Pekárka donutila, aby se vzdal mandátu. "Kdybych mohla něco pro to udělat, tak ho vyzvu, ať se ho vzdá teď, ať nezatěžuje Sněmovnu a celé politické spektrum tím, že tady bude pravomocně odsouzený poslanec, který bude ve výkonu trestu a zároveň bude držitelem mandátu," řekla Němcová. "Je to neskutečně nešťastné řešení," uvedla na jeho adresu. Jak také řekla, dosud nemá informaci o tom, že by Pekárek mandát složil.
Měl by okamžitě odejít
"Poslanec, který je pravomocně odsouzený za trestný čin korupce, by měl okamžitě sám odejít ze Sněmovny. Měl by se vzdát mandátu," řekl novinářům poslanec ODS a někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). ODS podle něj ale nyní na Pekárka už nemá žádný vliv, kterým by ho mohla k takovému kroku donutit. "Ústava nepředpokládala, že zde budou poslanci pravomocně odsouzení za takto závažnou trestnou činnost," poznamenal. Sněmovna by se proto podle něj měla vrátit k návrhu šéfky Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), podle nějž by poslanci, který spáchá úmyslný trestní čin, zanikne mandát.
"Pan Pekárek neměl vůbec nikdy do Poslanecké sněmovny nastupovat. Já chápu, že netušil, do čeho jde, nicméně, zvláště teď, potom co je odsouzený, tak ho veřejně vyzývám, aby opustil svůj poslanecký mandát, protože není síla kromě něho samotného, která ho toho mandátu může zbavit. Ať nedělá ostudu Poslanecké sněmovně, ať dál neznevažuje ústavní instituci," řekl předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. K prosazení reformního balíčku a návrhu zákona státního rozpočtu prý bude mít koalice dostatek hlasů i bez Pekárka.
Znechucení nad Pekárkem zaznívá unisono napříč spektrem
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc si nedovede představit, že by Pekárek nadále zůstal poslancem. "Podle mého názoru každý, který je odsouzen pravomocně, navíc pro úmyslný trestný čin, o to horší, že se jedná o korupci, by se měl vzdát mandátu," uvedl Tejc, podle něhož by v takovém případě neměly platit žádné výjimky.
ODS by podle něj měla veřejně dát najevo, že nestojí o Pekárkův hlas ve Sněmovně a veřejně jej vyzvat, aby nechodil na jednání Sněmovny. Pekárek by podle Tejce mohl párovat vazebně stíhaného poslance ČSSD Davida Ratha. O návrhu Miroslavy Němcové na to, aby pravomocně odsouzení poslanci přišli o mandát, je prý ČSSD připravena jednat. Podle Tejce by takové opatření mohlo platit pro poslance odsouzené za úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu. Za účinnější řešení však považuje, aby politické strany lépe vybíraly své zástupce.
Už přijetí mandátu bylo nemorální
Pekárek v období mezi hlavním líčením a odvolacím jednáním nahradil v Poslanecké sněmovně jednoho z rebelujících poslanců ODS. Koalici pak pomohl ve třetím čtení prosadit daňový balíček, či schválit Senátem vrácené církevní restituce nebo zavedení reformního druhého důchodového pilíře od příštího roku. Vládní strany by se ale tehdy bez jeho hlasu obešly.
Na potvrzení daňového balíčku by mohla mít koalice 101 hlasů i bez Pekárka. Když se schvaloval balíček ve třetím čtení, hlasovalo pro něj 101 poslanců včetně něj. Tehdy ale chyběl nemocný exministr kultury Jiří Besser z klubu TOP 09 a Starostů. Pekárek pozastavil členství v ODS. Ačkoli ho špičky ODS vyzývaly ke složení poslaneckého mandátu, neučinil to.