Veřejnost se rozloučila s ombudsmanem Motejlem
17. 5. 2010 – 15:00 | Zpravodajství | red

V pražském Divadle na Fidlovačce se v pondělí vrcholní politici naposled rozloučili s Otakarem Motejlem. Už ráno přišly s květinami k divadlu ve Vršovicích vzdát poctu prvnímu českému ombudsmanovi desítky lidí.
V 10:00 pak začalo oficiální rozloučení, kterého se účastnili i prezident Václav Klaus a jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič.
Jako na charakterního člověka, který dokázal vtisknout podobu úřadu veřejného ochránce práv, zavzpomínali na zesnulého na zhruba půlhodinové slavnosti šéfové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová. S osobní vzpomínkou na kolegu z oboru vystoupil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský či právník David Uhlíř.
Rakev, okolo které stála čestná stráž, byla vystavena na pódiu spolu s desítkami věnců. Rozloučení doprovázela hudba, zazněla mimo jiné skladba Tmavomodrý svět autorské dvojice Jan Werich a Jiří Voskovec. Mezi hosty byli přítomni členové vlády, chyběl ale premiér Jan Fischer, který odletěl na zahraniční cestu. V sále byli zástupci Poslanecké sněmovny, Senátu - včetně šéfa divadla Tomáše Topfera - Motejlovi kolegové z úřadu ombudsmana a také jeho dcera Kateřina.
"Ota byl především člověk nadaný láskou a pochopením k ostatním, i když ji nikdy nestavěl na odiv. Dokázal i v těch nejtěžších životních osudech nalézat útěchu a víru, že život stojí za to žít. A tuto víru na potkání rozdával hlavně těm slabým, potřebným nebo ohroženým," uvedl Rychetský na shromáždění, které zakončila státní hymna.
Jitka Krejčová se s Motejlem přišla rozloučit ještě před zahájením oficiální vzpomínky. "Byli jsme rodinní přátelé 40 nebo 50 let. Znám ho jako nesmírně čestného člověka, na kterého bylo vždy ve všem spolehnutí," řekla.
Slovenský prezident Gašparovič vzpomíná na Motejla jako na člověka, který "dokázal najít východiska. A co bylo zajímavé, že to dělal s humorem," poznamenal. S Motejlem měl prý domluvené jednání, které se už nyní neuskuteční.
Pro exministra zahraničí a někdejšího disidenta Jiřího Dienstbiera byl silný kuřák Motejl "velkým kamarádem" a jedním z "posledních bojovníků proti metastázám amerického protikuřáckého apartheidu". ČR podle něj v Motejlovi ztrácí jednoho z posledních lidí, kterých si šlo skutečně vážit nejen pro naprostou profesionalitu, ale i pro jejich lidskost. Humorem a lidským přístupem Motejl už jako advokát dokázal mnohdy věci, které jiní nesvedli, uvedl.
Na sněmovně, která veřejného ochránce práv volí, visí černý prapor. ¨
Divadlo Na Fidlovačce, kam Motejl rád chodil, si jako místo posledního rozloučení vybrala po domluvě s kanceláří Poslanecké sněmovny Motejlova rodina. Ve vstupu do divadla mohli lidé dopoledne podepisovat kondolenční listiny.
Po pohřbu se na přání pozůstalých uskuteční i zádušní mše. Sloužit ji má Tomáš Halík ve středu v pražském kostele svatého Salvátora.
Motejl zemřel 9. května ve věku 77 let po krátké nemoci v nemocnici v Brně-Bohunicích. Patřil k výrazným osobnostem justice a byl prvním ombudsmanem České republiky. Do funkce byl zvolen dvakrát. Letos v prosinci by tomu bylo deset let od doby, kdy se úřadu ujal.