Dnes je středa 7. května 2025., Svátek má Stanislav
Počasí dnes 12°C Oblačno

Váhavá KSČM musí zaplatit 40 milionů korun, rozhodl soud

12. 10. 2011 – 13:26 | Zpravodajství | Michal Polák

Váhavá KSČM musí zaplatit 40 milionů korun, rozhodl soud
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Za zrušení smlouvy o prodeji sídla Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) v centru Prahy musí strana zaplatit 40 milionů korun italské firmě Poste Re, která od ní chtěla budovu koupit. Rozhodl o tom dnes pravomocně odvolací pražský městský soud. Potvrdil tak rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 z října loňského roku.

Komunisté firmě sídlo sami nabídli, ale pak si obchod rozmysleli jako nevýhodný. Strana se zatím nechce k soudnímu rozhodnutí vyjadřovat.

Původně chtěli komunisté budovu nedaleko Václavského náměstí prodat a vybudovat si nové sídlo v pražských Vysočanech. Uzavřeli proto s Poste Re smlouvu o smlouvě budoucí, ze které vyplývala povinnost uzavřít smlouvu o prodeji a také smluvní pokuta. Cena, za kterou strana nabídla sídlo italské firmě, činila 410 milionů korun. Firma dokonce zaplatila v roce 2005 KSČM první zálohu 40 milionů korun.

Komunisté si ale transakci rozmysleli a zálohu vrátili. Dospěli totiž k názoru, že cena je pro stranu nevýhodná, za podobnou nemovitost v lukrativní části hlavního města by podle odborníků mohli získat daleko víc peněz.

"Je zřejmé, že žalovaný (KSČM) porušil svou povinnost vyplývající z platné smlouvy o smlouvě budoucí, ve které byla stanovená smluvní pokuta," uvedla předsedkyně senátu Ivana Hasalová. Podle ní je výše pokuty přiměřená, zejména vzhledem k penězům nabízeným za odprodej nemovitosti. Soud také uložil komunistům povinnost zaplatit náklady řízení, které činí asi 350.000 korun.

Další právní kroky

"Vedení KSČM si nejprve prostuduje odůvodnění rozhodnutí soudu ve věci sporu firmy Poste Re a KSČM. Teprve poté zaujme stanovisko a rozhodne o přijetí dalších právních kroků," sdělila dnes mluvčí strany Věra Žezulková.

Případem se zabýval také Nejvyšší soud, u kterého se italská společnost domáhala ochrany svých práv, protože stále trvala na prodeji budovy. Firma totiž v roce 2007 nejprve uspěla u Obvodního soudu pro Prahu 1 a zdálo se, že komunisté budou muset své sídlo opustit. V listopadu téhož roku ale prvostupňový verdikt zvrátil městský soud. Nejvyšší soud, jenž se případem zabýval od roku 2008, pak dal letos v srpnu za pravdu KSČM. Městský soud k tomu dnes pouze konstatoval, že pro toto řízení nebylo podstatné, jakým způsobem rozhodl Nejvyšší soud.

Kvůli kritice za nevýhodně uzavřené smlouvy tehdy ústřední výbor KSČM odvolal z funkce místopředsedu Václava Exnera, který byl pověřen přípravou a podpisem smluv spolu se zesnulým místopředsedou Františkem Tomanem. Spekulovalo se také o tom, že kauza přispěla k odchodu Miroslava Grebeníčka z čela strany.

Své sídlo v ulici Politických vězňů komunisté koupili od Českých drah po listopadu 1989. Podle neoficiálních informací za budovu zaplatili 50 milionů korun. Ministerstvo financí později prodej napadlo u soudu, KSČM ale vleklý spor vyhrála.

Zdroje:

Předchozí článek

Chcete informace o platech? Zaplaťte!

Následující článek

Stávka německých letových dispečerů zažehnána