Suchánkův pro-kmotrovský návrh zachovat anonymní akcie nemá podporu
19. 2. 2013 – 14:13 | Zpravodajství | Jakub Konečný

Vedení ODS podporuje vládní návrh na regulaci anonymních akcií. Spornou úpravu šéfa rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS) nedoporučilo, řekla dnes novinářům po jednání klubu občanských demokratů předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Suchánkova úprava má prý menšinovou podporu klubu. Hlasování o předloze budou mít dnes občanští demokraté volné, na závěr však podle předsedy poslaneckého klubu Marka Bendy podpoří vládní návrh.
Podle Bendy se na klubu za Suchánkův návrh postavilo asi 15 poslanců, Suchánek sám hovořil o dvou desítkách zákonodárců ODS. Část strany jej tak podpoří, avšak při závěrečném hlasování budou prý poslanci největší vládní strany pro původní návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).
Boris Šťastný opět na straně kmotrů
Předkladatel návrhu Suchánek přitom závěr jednání klubu nebere jako svou prohru, kolegů jej prý podpořilo "dost".
Byl mezi nimi i Boris Šťastný, podle kterého je dnešní rozhodnutí "dalším střípkem do mozaiky konce ODS". Strana a především její vedení podle něj nyní ustupují od vlastního programu a kořenů v populistické snaze se mediálně zalíbit.
Šťastný si bere do úst zakládající členy ODS
"Ano, krátkodobě se nám to může mediálně vyplatit, ale vzhledem k našim voličům se nám to vyplatit nemůže," míní kritik nynějšího stranického kursu. Suchánkův pozměňovací návrh je podle něj principiálním krokem a měl by jej podpořit každý občanský demokrat, který ctí to, na čem ODS trvala od svého založení před dvěma desetiletími, tedy nedotknutelnost soukromého majetku.
Sněmovna patrně vládní verzi schválí. Pro budou hlasovat i opoziční sociální demokraté, kteří ale chtějí předlohu ještě zpřísnit v Senátu. Měli by se pro ni vyslovit také zákonodárci LIDEM.
Suchánek chce, aby už vydané anonymní akcie dál existovaly, od příštího roku by už ale nebylo možné takové cenné papíry emitovat. Rozkrýt vlastníky by musely firmy, které by usilovaly o veřejnou zakázku.
Šéf rozpočtového výboru úpravu zdůvodňuje nižšími náklady pro firmy, než by jim přinesl vládní návrh. Ten předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno.