Dnes je pátek 2. května 2025., Svátek má Zikmund
Počasí dnes 23°C Polojasno

Separatistická 'krvavá' referenda: Ukrajinští vojáci pálili do davu u Doněcka

11. 5. 2014 – 22:44 | Zpravodajství | Lucie Hyblerová

Separatistická 'krvavá' referenda: Ukrajinští vojáci pálili do davu u Doněcka
Ukrajinský voják | zdroj: Profimedia

Na východě Ukrajiny od dnešního rána odstartovala referenda, která mají rozhodnout o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti. Kyjevská vláda i Západ pokládá hlasování za ilegální, jelikož organizátory referend jsou proruští separatisté. Nejméně dvě oběti si vyžádal incident, při němž ukrajinští vojáci začali pálit do davu před radnicí v městě Krasnoarmejsk, kde předtím předčasně ukončili sporné referendum. O nespecifikovaném počtu mrtvých hovoří i separatisté. 

Velká účast i chaotická organizace provází podle médií dnešní sporné hlasování. I když jsou z některých míst, jako je Slavjansk, hlášeny ozbrojené střety, podle organizátorů hlasování pokračuje podle plánu. Z reakcí před volebními středisky je patrné, že hlasovat přicházejí lidé podporující samostatnost. Na řadě míst jsou však podle médií problémy, ať již kvůli nedostatku volebních středisek či kvůli dalším nesrovnalostem či opomenutím. 

Vůdce separatistů v Doněcku Denis Pušilin podle agentury ITAR-TASS ráno prohlásil, že před středisky v Doněcké oblasti stojí "dlouhé fronty" voličů. Ruské agentury po 17:00 SELČ informovaly, že odvolit přišlo již okolo tří čtvrtin lidí. 

O dlouhých frontách a plných hlasovacích střediscích informovali zpravodajové agentur AFP a Reuters z Mariupolu. Podle Reuters je ve městě jen osm středisek pro půl milionu osob oprávněných hlasovat a fronty čekajících lidí dosahovaly před polednem několik stovek metrů. 

"Chtěl jsem přijít co nejdřív," svěřil se dvacetiletý student Žeňa, který svůj hlas odevzdal v třípatrové budově mariupolské univerzity. "My všichni chceme žít ve vlastní zemi," dodal podle Reuters. 

Podobně smýšlí 33letý inženýr Sergej, který se netají svým "ano" v referendu. "My všichni jsme pro nezávislost Doněcké republiky. Znamená to zbavit se fašistů, proamerické vlády (v Kyjevě), která nepřinesla nikomu nic dobrého," tvrdí. 

Podle médií na řadě míst docházelo k různě závažným problémům. Chaotickou organizaci plebiscitu podle agentury AP dobře ilustruje volební den v malé obci Spartak na severu od Doněcka, kde sice dorazili voliči již na ranní otevření střediska, na hlasování však museli přes tři hodiny čekat, neboť organizátoři zapomněli místnost vybavit urnou a museli ji narychlo shánět. Podobné trable řešili podle serveru BBC i v části Mariupolu, kde zase chyběla možnost zaškrtnout jednu z možností v soukromí za plentou a lidé volili před zraky komisařů. 

Někteří lidé si nebyli zcela jisti, co hlasování pro samostatnost vlastně znamená - zda úplnou samostatnost, autonomii v rámci Ukrajiny či budoucí připojení k Rusku. "Chci, aby Doněck měl své pravomoci, určitý druh autonomie oddělené od Kyjeva. Nejsem proti jednotné Ukrajině, ale nechci, aby nám vládli ti lidé, které jsme nezvolili, kteří se chopili moci a ruinují zem," řekla 54letá Irina, která hodlala zaškrtnout "ano", ale na rozdíl od příznivců samostatnosti mínila autonomii v rámci Ukrajiny. 

Řada lidí se netajila tím, že referendum, které vláda v Kyjevě označila za nelegální, je nechává chladnými. "Nikde o tomhle referendu nebyly zmínky, ani o tom, kdy a kde se koná. Každopádně není platné, tak nemá cenu se ho účastnit," řekla AP 25letá zdravotnice Darja, zatímco venčila svého psa. 

Většina hlasujících však budila dojem, že je názor Kyjeva na legálnost referenda nezajímá. "Musíme bojovat za svá práva a stát se nezávislými. Jsme šťastní, že jsme získali právo vyjádřit se. Jestliže se staneme nezávislými, bude to zpočátku těžké, ale pořád je to lepší než být s fašisty," je přesvědčena 35letá květinářka Taťána s narážkou na militantní stoupence zachování celistvosti Ukrajiny, především z radikální organizace Pravý sektor. 

V Doněcké oblasti hlasování skončí ve 22:00, v Luhanské je konec stanoven již na 20:00. Organizátoři v Luhansku chtějí výsledky oznámit již v pondělí, nejpozději v úterý. 

Střelba a oběti v Krasnoarmejsku

V Krasnoarmejsku ležícím 30 kilometrů severozápadně od Doněcka podle agentury ITAR-TASS gardisté obsadili hlasovací středisko, které bylo následně uzavřeno. Poté se před budovou radnice srotil dav, do nějž podle AP začali vojáci střílet. Vůdce separatistů Denis Pušilin ruské agentuře řekl o jedné smrtelné oběti, podle přítomného fotografa AP na zemi ležela dvě bezvládná těla. 

V obci Baranikovka v Luhanské oblasti se místní obyvatelé pokoušeli zastavit vojenskou techniku ukrajinské národní gardy, která se snažila proniknout do obce. "Zhruba jeden a půl tisíce místních obyvatel brání vojenské technice, tedy obrněným transportérům a tankům, aby se dostala do obce. Z telefonu slyším, že se tam střílí. Vím, že jsou tam už dva ranění," řekl agentuře Interfax vedoucí tiskového střediska volební komise pro referendum v Luhanské oblasti Vasilij Nikitin s tím, že místní obyvatelé jsou obec připraveni hájit i za cenu života. 

Na předměstí Mariupolu na jihu Doněcké oblasti zase podle agentury Reuters zadrželi ukrajinští vojáci dvojici mužů, kteří u sebe měli údajně falešné volební lístky, na kterých byla zaškrtnuta odpověď "ano". "Takhle to udělali na Krymu," řekl Reuters s odkazem na březnové separatistické referendum na ukrajinském poloostrově anektovaném Ruskem jeden z vojáků, který stejně jako jeho kolegové přijel do oblasti nastolit pořádek ze 750 kilometrů vzdálené ukrajinské metropole. 

Vojáci dvojici mužů dlouhé hodiny zadržovali a odmítli předat místní policii z obavy, že je spjata se separatisty, a místo toho vyčkali až na příjezd státních policistů. 

Podle mluvčího ukrajinského prezidenta dnes v celém regionu pokračovala "protiteroristická operace", při níž bylo zlikvidováno mnoho separatistů, přesný počet ale neuvedl. Na některých místech je prý operace v závěrečné fázi. 

Agentury informovaly, že ráno v době zahájení referenda bylo slyšet prudkou střelbu provázenou výbuchy granátů na okraji města Slavjansk. Podle agentury RIA Novosti se bojovalo v oblasti jednoho ze závodů na okraji města. AFP napsala, že se střílí "na frontové linii" u obce Andrijivka, která leží na jih od Slavjanska. Podle AP se bojovalo kolem městské televizní věže a podle ministerstva obrany tam byl zraněn jeden voják. 

Přestřelky s explozemi u Andrijivky začaly v sobotu večer a pokračovaly přes noc. Mluvčí separatistů podle agentury RIA Novosti bez bližších podrobností sdělila, že jsou tam oběti. 

Slavjansk se zhruba 110 000 obyvatel, který kontrolují separatisté, drží ukrajinské vládní síly již přes týden v obklíčení. Mluvčí úřadu prezidenta Serhij Pašinskyj na dopolední tiskové konferenci potvrdil, že mimo jiné i ve Slavjansku dnes pokračuje "protiteroristická operace", tedy vojenské tažení proti ozbrojeným separatistům. 

"Ve finální fázi je protiteroristická operace v oblasti měst Krasnyj Lyman, Slavjansk a Kramatorsk," sdělil Pašinskyj. Dodal, že během operace bylo zlikvidováno "mnoho separatistů", ale žádná konkrétní čísla neuvedl. 

O ozbrojených incidentech ve městě Krasnyj Lyman informoval už předtím podle agentury ITAR-TASS vůdce separatistů Pušilin. Řekl, že kvůli tomu nemají informace z místních volebních středisek. 

Další mluvčí radikálů agentuře Interfax tvrdil, že vládní jednotky napadly proruské oddíly v Novoajdaru asi 60 kilometrů severně od Luhanska. 

Předchozí článek

Bitva se Švédy: Češi podlehli mistrům světa na nájezdy. Zápas jsme sledovali ONLINE

Následující článek

Ukrajina se probudila s kocovinou. Co bude dál s Doněckou a Luhanskou oblastí?