Ukrajina se probudila s kocovinou. Co bude dál s Doněckou a Luhanskou oblastí?

- Aktuality autor: Michal Polák

Ukrajinu čeká dnes klíčový den, během nějž se ukáže, jakým směrem se bude vyvíjet budoucnost země. V nedělních referendech o samostatnosti v Doněcké a Luhanské oblasti se většina obyvatel vyslovila pro osamostatnění. Západ i Kyjev označili referendum za nezákonné.

Ozbrojenci v Doněcku

Ozbrojenci v Doněcku,zdroj: Profimedia.cz

Separatisté už v neděli oznámili, že v Doněcké oblasti se v plebiscitu, který Kyjev i Západ označují za nezákonný, skoro 90 procent lidí vyslovilo pro samostatnost a podobná čísla se čekají i z Luhanské oblasti. Rozhodující ale bude, jak na výsledky zareaguje ukrajinská vláda, její západní spojenci a také Rusko, ale i sami separatisté. 

Nedělní hlasování doprovázely ozbrojené střety, chaotická organizace a neregulérnosti. Kvůli absenci nezávislých pozorovatelů nelze výsledky ověřit. 

Všichni vojáci budou považováni za okupanty

Vůdce doněckých separatistů Denis Pušilin v neděli prohlásil, že oblast co nejdříve po zveřejnění výsledků ustaví svou vládu a další správní orgány. "Všechny vojenské jednotky na našem území budou po vyhlášení výsledků považovány za nelegální a označeny za okupanty," řekl. 

Ukrajinský prezidentský úřad naproti tomu oznámil, že vládní jednotky dál pokračují v "protiteroristické operaci" zaměřené proti ozbrojeným separatistům a že se tato operace v některých oblastech východní Ukrajiny dostala do své závěrečné fáze. 

Představitelé mnoha evropských zemí a USA předem upozorňovaly, že neústavní referendum neuznají. Situaci bude dnes v Kyjevě řešit prezident EU Herman Van Rompuy. Rusko bylo ve svých vyjádřeních dosud poměrně opatrné a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že prezident Vladimir Putin se k referendu vyjádří teprve poté, co zanalyzuje jeho výsledky.

Tagy: Ukrajina referendum Doněcká oblast separatisté Luhanská oblast

Zdroje: ČTK