Dnes je čtvrtek 8. května 2025.
Počasí dnes 11°C Polojasno

Před 46 lety nám změnily život sovětské tanky

21. 8. 2014 – 17:51 | Zpravodajství | Ondřej Neufus

Před 46 lety nám změnily život sovětské tanky
Okupace vojsky Varšavské smlouvy | zdroj: Isifa.com

V roce 1968 překročila vojska Varšavské smlouvy hranice tehdejšího Československa. Okupace si vyžádala 108 životů a ukončila tzv. pražské jaro. Pietní akt bude probíhat ve čtvrtek před budovou Českého rozhlasu na Vinohradech, kde v roce 1968 padlo několik neozbrojených demonstrantů. Lidé po celém světě drží tzv. řetězovou hladovku za připomenutí obětí, které má komunismus na svědomí.

Česko si ve čtvrtek připomene 46. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Oběti okupace lidé a politici uctí například u Českého rozhlasu nebo u památníků Jana Palacha, na Václavském náměstí se uskuteční vzpomínkový koncert. Pietní akce se budou konat i v dalších českých městech, třeba v Brně nebo Liberci.

Vojska pěti zemí Varšavské smlouvy překročila státní hranice v noci z 20. na 21. srpna. Násilně tak ukončila pokus o reformu tehdejšího socialistického Československa. Invaze si do konce roku 1968 vyžádala 108 mrtvých, asi 500 těžce a další stovky lehce zraněných lidí.

Dobové záběry z okupace budou pouštět organizátoři hudebního happeningu v dolní části pražského Václavského náměstí. Odpoledne a večer je doprovodí koncerty, zahrají například legendární The Plastic People of the Universe nebo Vladimír Merta. U Národního muzea v místech pomníku Jana Palacha si oběti okupace připomenou organizátoři hladovky protestující proti komunismu. Té se ve čtvrtek ve Spojených státech zúčastní i herec Jan Tříska.

Pietní akt je naplánován i před budovou Českého rozhlasu na Vinohradech, u kterého padlo v srpnu 1968 několik neozbrojených demonstrantů.

Řetězová hladovka

Do řetězové hladovky, která připomíná oběti komunistického režimu, se ve čtvrtek v den výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa připojil herec Jan Tříska. Drží ji v Los Angeles, kde žije. Hladovka v těchto dnech upozorňuje také na více než stovku obětí srpnové okupace 1968. Od loňského ledna každý den uctila památku jednoho člověka zabitého komunisty, zatím tedy 590 obětí. V následujících dnech se k hladovce připojí mimo jiné i ruský výtvarník a novinář Jaroslav Gorbaněvský, syn ruské disidentky Natálie Gorbaněvské. Symbolicky připomene oběti komunismu v Rusku.

"Dělám to s naprostou radostí. Komunismus je cynický a stále stejný. V srpnu 1968 Československo, nyní tatáž taktika na Ukrajině," přečetl Třískův vzkaz na vzpomínkové akci před Národním muzeem v Praze Petr Marek z platformy občanských demokratických protikomunistických iniciativ BEZ komunistů.cz. Hladovku, která upozorňuje také na to, že komunisté nepatří do veřejných funkcí, už držela řada známých osobností, například před rokem - režisér Miloš Forman se svou rodinou. Tento pátek se zapojí režisér Jiří Menzel.

"Před 46 lety panovala v Československu už 20 komunistická diktatura, už 20 let zde byl totalitní režim, který si do ústavy dal, že jediná vládnoucí síla ve společnosti jsou komunisté. Když se jim to začalo vymykat z ruky v roce 1968, tak si neváhali pozvat cizí okupační mocnost...," vzpomněl Marek. Poblíž pomníku Jana Palacha postavili členové platformy červenou klec. Visí na ní desítky příběhů nevinných lidí, kteří ve dnech vpádu okupačních vojsk zahynuli na mnoha místech republiky.

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) mimo jiné uvedla, že tragédií české společnosti je ztráta intelektuálních elit, které z tehdejšího Československa po roce 1968 emigrovaly.

Akce upozornila také na současnou situaci na Ukrajině. Výtvarník Gorbaněvský, jehož matka 25. srpna 1968 demonstrovala na Rudém náměstí proti obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy, ve čtvrtek v pražské Artinbox gallery otevírá svou výstavu Zvěčněná paměť.

Předchozí článek

Expremiér Topolánek se u soudu zastal lobbisty Dalíka. Podvádět prý nemohl

Následující článek

Obraťte si na hlavu kýbl ledové vody. Je to IN