Pět let v zajetí! Unesený voják se konečně vrátil domů, trpí podvýživou
18. 10. 2011 – 19:17 | Zpravodajství | Danica Klein

Propuštěný izraelský voják Gilad Šalit dorazil dnes odpoledne do svého rodiště, galilejské obce Micpe Hila. Čekaly ho tam zástupy zpívajících a tančících obyvatel, kteří ho zasypali květinami.
Domů se Šalit dostal po více než pěti letech v zajetí radikálů z hnutí Hamas v pásmu Gazy výměnou za tisícovku palestinských vězňů z izraelských trestnic. Podle zjištění vojenských lékařů na letecké základně Tel Nof u Tel Avivu trpí Šalit podvýživou a nedostatkem slunečního světla. Podle německého policejního psychologa může proces překonávání následků zajetí a Šalitův návrat k normálnímu životu trvat měsíce až roky.
Motto výměny
Šalita uvítaly v jeho rodišti na severu Izraele stovky jásajících lidí. Šalit tam byl přepraven vojenskou helikoptérou, která dosedla na pole u obce Micpe Hila. Tam pak konvoj aut vezoucí Šalita projel špalírem lidí, z nichž většina měla na sobě košile s nápisem Jak dobré je mít tě zpátky doma. Název této v Izraeli oblíbené písně byl také mottem Šalitovy výměny.
Stejné nápisy se objevily na nesčetných transparentech lemujících ulice malebné obce, která je tak malá, že ulice nemají ani názvy a domy jsou tam bez čísel. Dnes je zaplnili tančící a zpívající sousedé a Šalitovi přátelé, izraelské vlajky, televizní přenosové vozy a policisté. Klid byl podle DPA jen v ulici vedoucí k domu Šalitovy rodiny, která byla zcela uzavřena. Novináře, kteří dům už několik dnů obléhali, vyhnal úřední příkaz, přístup tam mají jen obyvatelé.
Tichý mladík
"Bude (Šalit) potřebovat hodně světla, nikoliv ale světla reflektorů," řekla sousedka Eva Droriová a slíbila, že upeče Giladovi sýrový koláč, "ten nejlepší na světě". Nemyslí si, že Šalit bude po návratu domů hodně mluvit, byl prý už před únosem tichý mladík.
Záběry z normálně poklidné obce s několika stovkami obyvatel dnes přinášely všechny izraelské televizní stanice a zpravodajství zprostředkovávaly desítky novinářů z celého světa. Nějakou dobu teď ale média podle agentury DPA nebudou čerstvě osvobozeného Šalita obtěžovat žádostmi o rozhovor.
Držet Šalita stranou mediálního rozruchu považuje za správné i německý policejní psycholog Rudolf Egg. "Šalit a jeho blízcí utrpěli v důsledku odloučení těžké traumatizující zážitky, s nimiž se nyní musejí vyrovnat. Šalit potřebuje klid pro sebe i pro kontakt s nejbližšími, aby si mohli vypovídat, co on i oni prožili," řekl Egg agentuře DPA.
Předán do Izraele
Největší zátěží pro mladého izraelského vojáka během zajetí byla podle Egga nejistota. Když není jasné, zda bude zajatec vůbec někdy osvobozen, může taková nejistota uvrhnout rukojmího v zoufalství a bezradnost.
Izrael dnes v bezprecedentní výměně propustil za Šalita první skupinu 477 palestinských vězňů a dalších 550 pustí do dvou měsíců. Věznitelé z radikálního hnutí Hamas Šalita dopravili ráno do Egypta, odtud byl předán do Izraele.