ODS chce zakázat poslancům návrhy ke změně zákonů
31. 3. 2011 – 13:43 | Zpravodajství | Jakub Procházka

ODS chce omezit demokratická práva zákonodárců. Nejraději by zakázala jednotlivým poslancům předkládat pozměňovací návrhy k zákonům. Podle představ občanských demokratů by to mohl dělat jen poslanecký klub jako celek.
Občanští demokraté připouští, že by se omezila práva poslanců. Při jednání o návrhu na změnu jednacího řádu sněmovny o tom očekávají debatu. Řekli to předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová a poslanec Jan Vidím (oba ODS).
Takzvaná velká změna jednacího řádu by měla "zprůhlednit zákonodárný proces ve sněmovně", ve skutečnosti jde ale o jedno ze základních práv zákonodárce předkládat změny zákonů.
Podloudné způsoby?
Podle občanských demokratů by se měla prodloužit až na deset dnů lhůta mezi druhým čtením a závěrečným schvalováním předloh. Nyní je třídenní a lze ji zkrátit na dva dny. Ve druhém čtení se přitom k zákonům předkládají pozměňovací návrhy. Byl by tedy delší čas k jejich prostudování.
Všechny pozměňovací návrhy by navíc musel podle představ ODS projednat mezi druhým čtením a závěrečným schvalováním garanční výbor, jenž by poslanci pro konkrétní předlohu vybrali. Ke všem by muselo být stanovisko vlády. Zamezilo by se podloudným způsobům, jak do zákona vložit, co do něho nepatří, uvedl Vidím.
Legislativní proces ve sněmovně by bylo možné podle ODS naopak urychlit zkrácením lhůty mezi prvním a druhým čtením, která nyní činí až 60 dnů. Němcová ale zdůraznila, že sněmovna není továrna.
Němcové podvýbor
Návrhy na změnu jednacího řádu se zabývá ve sněmovně zvláštní podvýbor, který Němcová vede. Poslanci už podpořili jeho menší změnu na elektronizaci sněmovních dokumentů, což má vést k úsporám.
Zřejmě nic se naopak nebude měnit v případě absencí poslanců. Němcová uvedla, že povinnost omluv ze zasedání existuje již nyní. Omluvenky ale občas přicházejí se zpožděním. Neomluvené absence podle Němcové prakticky neexistují. Pravdivost důvodů omluv nemůže nikdo přezkoumávat; podle předsedkyně sněmovny jde o odpovědnost jednotlivých poslanců.
ČSSD se omezování svobody nelíbí
Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že jeho strana vítá pouze prodloužení lhůty mezi prvním a druhým čtením.
"Sociální demokracie ale nebude souhlasit s tím, aby se omezovala práva poslanců a senátorů. To znamená, aby se zakazovalo poslancům podávat pozměňující návrhy. To je podle mého názoru už něco, co není ústavně podloženo a je to z našeho pohledu zásah do svobody poslance či senátora," řekl.