Odboráři pochodovali Prahou. Na Kalouska létala rajčata
16. 6. 2011 – 12:22 | Zpravodajství | Jakub Procházka

VIDEO. Na pražském Palackého náměstí se ráno sešli odboráři a další lidé podporující stávku, kterou zorganizovaly dopravní odbory. V odhadech počtu účastníků se přítomní policisté neshodovali, hovořili o 500 až 1500 lidech. Protestující se pak vydali na pochod Prahou, který krátce po poledni skončil.
K vyššímu číslu se klonili organizátoři, podle odhadů novinářů bylo demonstrantů do tisíce. Přítomní vyslechli projevy odborových předáků, kteří kritizovali vládu nebo si pochvalovali historicky první zastavení provozu metra. Před 10:00 se vydali průvodem k ministerstvu financí, pochod skončil u úřadu vlády krátce po poledni.
Kalousek prý provokoval
U ministerstva financí pak došlo k incidentu, na šéfa úřadu Miroslava Kalouska (TOP 09) létala rajčata a vejce. Podle informací z místa ministr zamířil k účastníkům demonstrace, ti se však k němu začali tlačit až příliš a nadávali mu. Podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka si za incident může Kalousek sám, protože provokoval.
Na Palackého náměstí k demonstrantům promluvil nejprve předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. "Chceme reformy sociálně citlivé i k nejchudším občanům České republiky," prohlásil. Zkritizoval zadluženost ČR. Uvedl, že peníze na důchodovou reformu chybí kvůli korupci a podvodům. Odboráři jsou podle něj připraveni na další protestní akce. V podobném duchu následovaly projevy předsedy Odborového sdružení železničářů Jaroslava Pejši a šéfa odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka.
Video: Situace z rána
Ten poté řekl, že je s průběhem dnešní stávky spokojen. "Když si vezmete, že to není okupační stávka, a tudíž nebráníme nikomu vyjet, tak je to náš obrovský úspěch," uvedl Pomajbík k tomu, že v metropoli nakonec část tramvají a autobusů dnes přes stávku vyjela. Podle Pomajbíka je řídí především náhradníci a brigádníci.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil přítomným řekl, že tím, kdo stávku vyvolal, je vláda. "Bude záležet jen na vládě, jak bude situace gradovat. Vyzýváme ji ke konstruktivnímu jednání," prohlásil. Premiér Petr Nečas (ODS) má podle něj dvě tváře - tváří se prý jako zachránce země a mluví o reformách, zároveň ale nedrží slovo.
Zavadil kritizoval údajně přezíravé chování vlády a vytkl jí hlavní korupční skandály, například kauzu Promopro. Rovněž se podivil, že vláda údajně našla 59 miliard korun na vyrovnání státu s církvemi. Tyto peníze by přitom stačily na lepší zdravotní a důchodovou reformu, řekl Zavadil. Místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová uvedla, že přednost před škrty by pro vládu mělo mít řešení korupce nebo problematiky daní.
Účastníci protestu se pak vydali k ministerstvu financí. Průvod se na jednom místě zastavil kvůli skupince odpůrců stávky, kteří byli vybaveni například transparentem "Odbory = útulek pro nuly" a pohybovali se opodál, souběžně s pochodem. Dufek varoval policii, že pokud neodejdou, tak by mohlo dojít ke konfliktu, situace se pak ale uklidnila.
Část účastníků demonstrace dorazila v průvodu z pražské Tyršovy ulice. Při pochodu nastal podle pražské policejní mluvčí Evy Kropáčové jediný problém. Do slovní potyčky se dostal jeden z odborářů s člověkem, který je proti stávce. Vše se vyřešilo domluvou. Demonstranti nijak výrazně nenarušili dopravu, aut jezdí podle Kropáčové velmi málo.
U ministerstva financí a úřadu vlády odboráři složili balíky slámy. Dufek České televizi (ČT) řekl, že předpokládaný konec protestu bude kolem poledne, mohl by se ale i přibližně o hodinu posunout. Jeho odhad byl nakonec přesný. V hlavním městě bylo v souvislosti se stávkou nasazeno zhruba 1600 policistů a na 730 strážníků.
Kalousek - jako červený hadr na býka
Mezi demonstranty pobyl ministr, kterého odboráři viní z asociálních reforem a který si ve vyjadřování na adresu odborů nebere servítky, 15 až 20 minut. Musel vyslechnout mnoho nadávek a vyhýbat se hozeným rajčatům a vejcím. Sám později řekl, že ale zazněly i věcné dotazy, na které se snažil v mezích možností odpovědět.
Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová řekla, že poté, co z budovy ministerstva Kalousek vyšel, nastala v průvodu tlačenice a "spíše slovní potyčka mezi účastníky".
Situaci se snažil uklidnit antikonfliktní tým. Jeden z jeho členů byl napaden, nikdo ale nebyl zraněn. Situaci ještě policie vyhodnotí ze záběrů kamer, které akci sledovaly. K vyhrocení tlačenice podle Kropáčové zřejmě přispěli i novináři, kteří se začali k místu sbíhat hromadně.