Nepokoje v Sýrii si vyžádaly na 8500 obětí
7. 3. 2012 – 15:42 | Zpravodajství | Nikola Velvarská

Syrská armáda v noci na dnešek ostřelovala části Homsu, v nichž jsou příznivci opozice. Do čtvrti Bábá Amr, kterou vojáci dobyli 1. března, se stále bez úspěchu snaží dostat kamiony Mezinárodního výboru Červeného kříže.
Exilová opozice v nové bilanci ročních nepokojů tvrdí, že při nich zahynulo na 8500 lidí, většinou civilistů. Armáda podle ní začala přesunovat tanky a vojáky na sever, do provincie Idlib.
Podle svědků citovaných agenturou Reuters milice v Bábá Amru vraždí. V úterý tam bylo k smrti ubodáno sedm lidí, mezi nimi desetiletý chlapec. Organizace Human Rights Watch odhaduje, že při téměř měsíčních bojích tam přišlo o život na 700 lidí a několik tisíc utrpělo zranění.
Do Idlibu zamířilo přes 40 tanků a víc než 130 aut s vojáky. Opozice se domnívá, že armáda se chce po Homsu zaměřit na další centra odboje. Vyzvala odpůrce režimu z Damašku, Hamá a Halabu, aby se pokusili situaci Idlibu ulehčit. V provolání také vyzývá svět a Ligu arabských států, aby zabránili opakování masakrů, jež zažil Bábá Amr.
Čtěte také: Obama označil situaci v Sýrii za ostudnou, zastává diplomatická řešení
Nepokoje si podle nové bilance vyžádaly od loňského března téměř 8500 obětí, z toho 6195 civilistů a 2263 vojáků, policistů nebo dezertérů. Koncem února se počet mrtvých odhadoval na 7500. V zemích sousedících se Sýrií je podle OSN na 25.000 syrských uprchlíků a až 200.000 osob migruje na území Sýrie.
V sídle OSN v úterý jednali zástupci pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Maroka o americkém návrhu nové rezoluce o Sýrii. Rusko a Čína dvě předchozí rezoluce vetovaly a nepřestávají být proti zahraniční intervenci. Nový návrh žádá otevření humanitárních cest a odsuzuje systematické porušování lidských práv a základních svobod. Rusko rezoluci podpoří jenom v případě, že bude vyvážená a bude tlačit nejenom na Damašek, ale i na opozici.
V Sýrii je od rána ředitelka humanitárních operací OSN Valerie Amosová. Jejím cílem je přimět obě strany konfliktu, aby umožnily práci humanitárním pracovníkům, kteří chtějí evakuovat zraněné a dovézt lidem základní potřeby. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim po jednání s ní řekl, že Damašek chce spolupracovat s humanitární misí OSN.
Číňané pracující v Sýrii svá místa opouštějí
V Sýrii jedná také bývalý čínský velvyslanec v Damašku Li Chua-sin. Hodlá vládu přimět k příměří a k jednání s opozicí. Čínský ministr obchodu Čchen Te-ming oznámil, že Peking stáhl z bezpečnostních důvodů ze Sýrie čínské zaměstnance. "Zůstalo tam jen asi 100 lidí, kteří zabezpečují projekty a majetek. Projekty obnovíme, jakmile se situace v Sýrii stabilizuje," řekl. Podobně se Čína zachovala také v době bojů v Libyi. V Sýrii loni pracovalo na 5000 Číňanů; když v březnu vypukly protesty, začali postupně odjíždět. V listopadu jich tam bylo už jen 700.
Francouzská letecká společnost Air France zrušila kvůli horšící se situaci pravidelné lety z Paříže do Damašku, které dosud zajišťovala třikrát týdně. ČSA přímé lety do Damašku neprovozují.
K názoru některých amerických republikánů podpořit syrskou opozici vojensky velitel amerických jednotek na Blízkém východě James Mattis řekl, že takovou pomoc komplikují ruské zbrojní dodávky Sýrii. Syrská armáda má díky nim k dispozici moderní protiletadlovou obranu, takže by bylo obtížné udržet bezletovou zónu nad Sýrií.
UNESCO syrskou vládu odsuzuje
Ke státům, které uzavřely svá zastupitelství v Damašku, se nově připojilo Španělsko. Zájmy Madridu budou nyní zastupovat dva diplomaté, které Španělsko ponechá v delegaci Evropské unie v Damašku. Svá zastupitelství zavřely už předtím Británie, Kanada, USA a Francie.
O Sýrii dnes jedná také výkonná rada Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Je připravena odsoudit syrskou vládu, avšak nikoli přistoupit na návrhy některých západních a arabských států na vyloučení Sýrie z výboru lidských práv. Sýrie do něj byla zvolena v listopadu.
Syrský ministr práce Radván Habíb listu Al-Vatan přiznal, že se v Sýrii ve srovnání se začátkem loňského roku zvýšila míra nezaměstnanosti z osmi na skoro 15 procent. Podle něj je ztráta pracovních míst v soukromých podnicích částečně nahrazena vytvořením pracovních příležitostí ve veřejném sektoru.