Německé zdravotnické odbory nechtějí příchod českých lékařů
16. 2. 2011 – 15:48 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Němečtí lékařští odboráři jsou solidární s protestní akcí svých českých kolegů a nepřejí si, aby čeští lékaři museli odcházet do zahraničí, včetně Německa - a to přesto, že Němcům tisíce lékařů chybějí.
Řekl to ve středu Rudolf Henke, předseda německého odborového svazu lékařů Marburger Bund (MB). A to i přesto, že v německých nemocnicích podle odborářské studie chybí 12 tisíc doktorů a ti stávající musí kvůli nedostatku personálu odpracovat mnohonásobně více přesčasů než ostatní profese v Německu.
"Řešení, které si pro Česko přejeme, není odchod lékařů sem, i když by to někde zmírnilo problémy s poskytováním péče," uvedl Henke.
"Řešení, které si přejeme, je, aby česká vláda vyšla vstříc požadavkům českých kolegů a aby obě strany dospěly k dohodě. Přejeme si, aby lékaři mohli plnit spokojeně a s nadějnými vyhlídkami do budoucna svůj důležitý úkol pro české občany v Česku," dodal šéf MB, který zastupuje asi 70 procent lékařek a lékařů v německých nemocnicích.
Začínající lékař vydělá 3500 eur
K protestní akci Děkujeme, odcházíme se v Česku připojilo asi 4000 lékařů, kteří k počátku března hrozí odchodem z nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví se se zástupci nespokojených doktorů tento týden dohodlo na kompromisním řešení jejich požadavků, které se týkají mimo jiné zvýšení platů. Kompromis ale někteří lékařští odboráři kritizují, vláda s jeho schválením zase čeká, až zdravotníci stáhnou své výpovědi.
Právě Německo bylo jednou ze zemí, o níž nespokojení čeští lékaři v souvislosti s plány na odchod uvažovali nejčastěji. Svou roli v tom hrála nejen geografická blízkost, ale i dobré platové podmínky - začínající lékař v německé nemocnici si v průměru měsíčně vydělá asi 3500 eur (zhruba 85.000 Kč) - a pracovní uplatnění. Podle údajů německé lékařské komory je v zemi neobsazeno asi 6000 lékařských míst, podle MB dokonce ještě dvakrát více.
Henke: Potřebujeme dvanáct tisíc lékařů navíc
Němečtí lékařští odboráři to tvrdí na základě údajně nejrozsáhlejšího průzkumu mezi německými doktory, kterého se zúčastnilo přes 12000 lékařů a jeho výsledky dnes MB představil v Berlíně.
Z ankety vyplynulo, že na každém oddělení zůstává v průměru neobsazeno 1,5 lékařského místa. V přepočtu na množství nemocničních oddělení v zemi tak podle odborů zůstává v tamních nemocnicích volných 12 tisíc míst pro doktory.
"Potřebujeme v německých nemocnicích více lékařů, o 12000 více než máme v současnosti," apeloval Henke. "Pokud se o někoho stará méně lidí, než je stanoveno, pak je to problém," řekl Henke. Naznačil, že nedostatek personálu může mít na svědomí narůstající množství chybných diagnóz pacientů v Německu, na které upozornil tento týden časopis Der Spiegel.
Také Němci dělají přesčasy
Podle MB se nedostatek lékařů v Německu odráží i na vysoké pracovní zátěži pro těch stávajících asi 140000. Podle průzkumu odpracuje v průměru každý německý lékař za týden 55 hodin, z čehož více než osm hodin jsou přesčasy.
Za rok je to 440 přesčasových hodin, přičemž 50 procent z nich nedostávají zaplaceno, tvrdí odboráři. Množství odpracovaných přesčasů za rok je podle nich navíc desetinásobně vyšší, než je německý průměr.
"To, co Němec nadělá na přesčasech za rok, mají lékařky a lékaři v německých nemocnicích za měsíc," stěžoval si Henke. I to podle něj vysvětluje, proč podle ankety 44 procent lékařů uvažuje o odchodu z nemocnic a 41 procent z nich označuje pracovní podmínky v německých zdravotnických zařízeních za špatné nebo velmi špatné. Zhruba třetina jich pak podobně jako někteří nespokojení čeští lékaři zvažuje přesun do zahraničí.