Hejtmani požadují legislativní změny k řešení povodní
21. 5. 2010 – 18:57 | Zpravodajství | red

Hejtmani čtyř moravských krajů v pátek v Olomouci předložili vládě výzvu s kroky, které žádají v souvislosti s řešením současných záplav a protipovodňové ochrany.
Po vládě, parlamentu a politických stranách požadují například legislativní změny, které povedou ke zjednodušení výstavby protipovodňových děl nebo zajišťování stabilního financování protipovodňové ochrany v následujících čtyřech letech.
Mezi požadavky hejtmanů dále figuruje to, aby kraje mohly, stejně jako obce, čerpat státní dotace na živelní katastrofou poničený majetek ve výši 100 procent. Nyní mohou získat polovinu.
Hejtmani rovněž žádají o využití evropských peněz na řešení povodňových škod, posílení financování složek integrovaného záchranného systému, zejména hasičů, nebo legislativní úpravy při pojišťování majetku a vytvoření jednoduchého systému dotační pomoci státu krajům a obcím.
"Chceme, aby kraje a obce měly jednoho kontaktního partnera. Je pak věcí státu, jak si organizačně tyto věci uspořádá," řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek. Zjednodušilo by to podle něj administrativu a urychlilo čerpání peněz. Za další nezbytné řešení označil například to, aby se údržba vodních toků stala dlouhodobou prioritou vodohospodářské politiky vlády.
Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška zopakoval, že v pondělí předloží vládě návrh, který počítá s tím, že jeho ministerstvo poskytne na rychlou pomoc 300 milionů korun z částky nevyčerpané na řešení loňských povodní. "Celkové škody budou určitě vyšší. Kromě 300 milionů korun určených na rychlou pomoc je tam ale ještě nevyčerpaných 1,1 miliardy korun," uvedl ministr. Výši škod, které v krajích záplavy napáchaly, zatím hejtmanství zjišťují.
Podle ministra vnitra Martina Peciny nyní zbývá ve záplavami postižených krajích dočerpat vodní laguny v Bohumíně, Karviné či Troubkách. "V posledních zbytcích zatopených území, kde ještě nejsou sklepy vyčerpány, chceme přesunout maximum hasičské techniky i z jiných krajů tak, aby situace byla zvládnuta v řádu hodin, maximálně jednoho až dvou dnů," řekl Pecina. Během povodní byl podle něj zaznamenán pouze jediný případ pokusu o rabování.
Takzvanou Olomouckou výzvu podepsali hejtmani všech čtyř moravských krajů, které květnové povodně zasáhly.