CESTA: Penzijní reforma navržená vládou je protirodinná
9. 12. 2011 – 18:09 | Zpravodajství | Jan Pastor

Penzijní reforma navržená vládou a schválená poslanci je protirodinná. Zvyšuje zátěž rodin s dětmi, což může vést ke snižování porodnosti a prohloubení demografického problému.
Zaznělo to na tiskové konferenci think-tanku CESTA (Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii), který dnes představil své dvě alternativní varianty penzijní reformy.
Vládní reforma důchodů počítá s tím, že by si lidé mohli od roku 2013 převádět část pojistného ze státního systému do takzvaného druhého pilíře, tedy na individuální účty u soukromých penzijních společností. Podmínkou je, že si část peněz přidají ze svého. "To, co provádí vláda, je sociálním inženýrstvím, které povede k tomu, že porodnost bude dále klesat," řekl sociolog a matematik Pavel Rusý, který je spoluautorem jedné z alternativních variant penzijní reformy.
Budou mít negativní dopad
Podle ní je vládní návrh spojený s transformačními náklady, které budou mít negativní dopad na obyvatelstvo a stát, ale zejména na rodiny s dětmi. "Tato skupina obyvatel musí v době transformace financovat jak důchody předchozí generace, tak částečně důchody své vlastní, což snižuje prostředky využitelné na výchovu nové generace," konstatuje v návrhu CESTA.
Její první alternativa penzijní reformy počítá mimo jiné s tím, že by se diferencovaly odvody na důchodové pojištění podle počtu vychovávaných dětí. Princip by byl následující: Základní sazba by byla 18 procent hrubé mzdy, člověk nebo pár vychovávající jedno dítě by odváděl 13 procent, při dvou dětech devět, při třech dětech šest a při čtyřech a více dětech čtyři procenta. Diferencovala by se také výměra důchodu podle počtu vychovaných dětí. To znamená, že by lidé s dětmi měli větší důchody než ti, kteří žádné nevychovali. Výběr pojistného na starobní penze by se přitom oddělil od pojistného na pozůstalostní a invalidní důchody. Současně by se zvýšily odvody samostatně výdělečně činných osob, které nyní platí nižší pojistné než zaměstnanci.
Druhý pilíř úplně zrušit
Druhý pilíř navrhuje CESTA buď úplně zrušit, nebo - pokud by ČR kvůli tomu hrozila arbitráž - by se založil veřejnoprávní neziskový penzijní fond s minimálními poplatky za správu aktiva s povinností přispět z vlastních zdrojů. Dalším krokem by mohlo být sloučení tohoto pilíře se současným penzijním připojištěním.
Ve druhé alternativě CESTA navrhuje snížit sazbu pojistného i maximální vyměřovací základ, ze kterého by se platilo. Výpadek by se financoval zvýšením daně z příjmu fyzických osob. Státní systém by se u budoucích důchodů rozdělil na dva veřejné pilíře: pojistný, který by byl založen na zásluhovosti, a solidární s mírnou převahou toho prvního. Zavedl by se také rezervní fond, ze kterého by se čerpalo v letech deficitu. V rámci reformy CESTA v této alternativě navrhuje zrušit daňové výhody u penzijního připojištění. Zvýšit by se měla i prorodinná opatření.
Think-tank CESTA vznikl počátkem letošního roku. Jeho založení iniciovali například politolog Jiří Pehe a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.