Českou republiku trápí prach, na severu Moravy dosáhl až pětinásobku limitu
24. 1. 2013 – 19:25 | Zpravodajství | Sebastian Kantor

Na více než pětinásobek povoleného limitu dnes vzrostla denní koncentrace prachu v ovzduší na severu Moravy. Smog ale trápí celou zemi. Limit 50 mikrogramů prachových částic na metr krychlový byl překročen na všech měřicích stanicích Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), na většině z nich až dvojnásobně. V několika krajích je vyhlášena smogová situace, podmínky se zlepší asi až příští týden.
Nejhorší stav ovzduší byl podle informací ČHMÚ k 17:30 v Moravskoslezském kraji. Největší denní průměrnou koncentraci prachu naměřili meteorologové ve Věřňovicích na Karvinsku, a to 268 mikrogramů na metr krychlový. V Bohumíně bylo také přes 260 mikrogramů. Na žádné z měřicích stanic v regionu koncentrace neklesla pod dvojnásobek limitu.
Právě v Moravskoslezském kraji ČHMÚ dnes krátce po půlnoci vyhlásil smogovou situaci v oblasti Třinecka. Od pondělí platí smogová situace i na Ostravsku, Karvinsku a ve zbývající části Frýdecko-Místecka. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, senioři či děti by se proto podle ČHMÚ měli venku vyvarovat zvýšené fyzické zátěže. Meteorologové žádají řidiče, aby pokud možno nevyjížděli, protože výfukové plyny koncentraci prachu a dalších škodlivin výrazně zvyšují.
Problémy ve všech krajích
V úterý byla vyhlášena smogová situace také v Ústeckém kraji a ve středu večer ve Středočeském. V obou regionech problémy přetrvávaly i dnes. K 17:30 přesahovala denní koncentrace prachu na polovině stanic v Ústeckém kraji dvojnásobek limitu, největší byla s více než 120 mikrogramy na metr krychlový v Mostě a Chomutově. Ve středních Čechách smog trápil nejvíce Příbram, kde koncentrace prachu dosáhla téměř 150 mikrogramů.
Lékaři v Ústeckém kraji se obávají zhoršení nemocnosti. "Prachové částice mohou podráždit sliznice dýchacích cest, které jsou pak náchylnější k infikaci různými druhy virů, včetně chřipkových," řekl ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal. Podle posledních informací z pátku bylo v Ústeckém kraji 10.764 nemocných chřipkou, o 5,5 procenta více než v předcházejícím týdnu.
Prach trápí i všechny ostatní české regiony. Velké problémy má například Plzeňský kraj, kde denní koncentrace prachu na všech stanicích přesáhla dvojnásobek limitu, a v Plzni-Slovanech byla přes 143 mikrogramů. Podle lékaře Miroslava Šuty z Centra pro životní prostředí a zdraví je situace v regionu stejně špatná, nebo i horší než v Ústeckém či Moravskoslezském kraji. Krajští záchranáři v posledních dnech zaznamenali nárůst případů dušnosti oproti stejnému období loni až o 50 procent.
Zlepšení až začátkem příštího týdne
Meteorologové předpovídají, že znečištění ovzduší přesáhne povolené limity až do konce týdne. Teprve začátek příštího týdne zřejmě přinese změnu k lepšímu. Smog podle ČHMÚ rozptýlí vítr a vzduch mohou mírně pročistit i srážky. Od neděle bude v Čechách pravděpodobně sněžit a poslední lednový týden začne deštěm.
O společném postupu v boji proti znečištění ovzduší dnes jednal ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a jeho polský protějšek Marcin Korolec. Čeští a polští odborníci vytvoří tři společné expertní týmy, které budou například koordinovat projekty dotované z fondů EU, sbírat zkušenosti s vytvářením nízkoemisních zón a navrhovat zlepšení vytápění domácností.