Část ODS kritizuje Topolánka, že nebyl u schvalování rozpočtu
11. 12. 2009 – 17:58 | Zpravodajství | red

Některým občanským demokratům se nelíbí, že předseda strany Mirek Topolánek nebyl přítomen v Poslanecké sněmovně, když ve středu vrcholilo drama kolem podoby státního rozpočtu na příští rok.
Předseda ODS se podle svých kritiků vůbec neměl vzdávat svého poslaneckého mandátu.
On sám nemá pocit, že by jeho hlas chyběl, a podle svých zastánců by jeho faktická přítomnost v budově parlamentu nemohla na výsledku nic změnit. Vinu za špatný rozpočet část vedení ODS nyní svaluje na bývalého vnitrostranického rebela Vlastimila Tlustého.
"Jestliže má politická strana při hlasování o nejdůležitějším zákoně roku svého předsedu v ilegalitě a navíc v Americe a ten ještě poté posílá výkřiky, jak jsme hlasovali špatně, svědčí to minimálně o rozkladu vedení této strany i o tom, že její předseda nemá zájem, aby tato strana zvítězila ve volbách," řekl poslanec ODS, který si nepřál být jmenován.
Topolánkovu nepřítomnost ve sněmovně kritizovala i místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. "Neměl se vzdávat svého poslaneckého mandátu, jeho místo je tady ve sněmovně," řekla Němcová, která na posledním kongresu ODS patřila mezi výrazné kritičky Topolánkova vedení strany.
Také pro pražského primátora a dříve výrazného Topolánkova kritika Pavla Béma je "smutným faktem", že ODS ve sněmovně prohrála "na celé čáře".
"Možná ze symbolického důvodu mohl někomu chybět, ale na podstatu těch vyjednávání by to nemělo vliv," řekl místopředseda ODS Ivan Langer. Právě on ve středu v podvečer stranického šéfa, který je do pondělí v USA, zastupoval na klíčových jednáních předsedů parlamentních stran s premiérem Janem Fischerem a ministrem financí Eduardem Janotou. Langer zdůrazňuje, že s Topolánkem byl on i další představitelé strany v neustálém kontaktu prostřednictvím moderních komunikačních prostředků. ¨
"Nevšiml jsem si, že by můj hlas chyběl," reagoval tento týden na výtky Topolánek textovou zprávou.
"Selhal především pan poslanec Tlustý, který svou nepřítomností umožnil schválení těchto pozměňovacích návrhů. A to je, jak známo, člověk blízký panu prezidentovi," řekl místopředseda strany Petr Nečas. Také Langer a šéf poslanců ODS Petr Tluchoř kritizovali Tlustého s tím, že jeho nepřítomnost v jednacím sále umožnila zvýšení schodku rozpočtu.
ODS se ve středu nepodařilo zabránit levicovým a lidoveckým pozměňovacím návrhům v návrhu státního rozpočtu úřednické vlády. Přes ostrá slova nesouhlasu s výslednou podobou rozpočtu nakonec občanští demokraté vůbec nehlasovali, a umožnili tak jeho přijetí. Podle slov prezidenta Václava Klause ale měla ODS víc bojovat. "Jestli jsme selhali proto, že jsme upřednostnili zájem státu, tak panu prezidentovi nerozumím," reagoval Langer.
"Uhrát už se nedalo nic moc jedině v nějakém předchozím vyjednávání s ČSSD, protože už v tom samotném hlasování měl Jiří Paroubek spočítané hlasy," poznamenala Němcová. Podle ní nastala zásadní chyba ve chvíli, kdy se šéf občanských demokratů vzdal na podzim svého poslaneckého mandátu poté, co bylo jasné, že ČSSD zablokuje druhý pokus o uskutečnění předčasných voleb.
"Nepochybuji o tom, že pan prezident si je přesně vědom rozložení sil v současné sněmovně. Za stávajících okolností je každá obrana pravice předem odsouzena k tomu být slabá a neúspěšná," reagoval na Klausova slova místopředseda ODS Petr Bendl.
Možné podle Němcové ale bylo zaujmout tvrdší postoj nebo se pokusit vrátit rozpočet zpět do druhého čtení a ještě hledat cestu k přijatelnějšímu kompromisu. Hlavní problém ale prý je, že s Paroubkem se není možné dohodnout na odpovědnější politice. Měnit obsazení vlády ale podle Němcové řešením není. "Motat úřednickou vládu s politickou tím, že my z ní vytvoříme politickou tím, že se svých ministrů vzdáme a budeme si vytvářet čtyřměsíční opozici, to už podle mě nemůže žádný efekt přinést," poznamenala.
Sociální demokraté přitom opakovaně avizovali, že by rozpočet podpořili, i pokud by neprošly jejich návrhy.