Dnes je čtvrtek 8. května 2025.
Počasí dnes 12°C Oblačno

Británie nepodpoří půjčku pro MMF určenou k řešení krize, Švédsko ano

19. 12. 2011 – 21:06 | Zpravodajství | Jan Pastor

Británie nepodpoří půjčku pro MMF určenou k řešení krize, Švédsko ano
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

AKTUALIZOVÁNO. Velká Británie nepodpoří žádný plán Evropské unie, který by počítal s poskytnutím půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) pouze za účelem řešení současné dluhové krize v eurozóně.

Britský ministr financí George Osborne o tom informoval své kolegy z EU. Naopak Švédsko je připraveno se plánu zúčastnit, klade si ale podmínku, aby si eurozóna půjčovala za standardních podmínek, tedy bez jakýchkoli výhod.

"Británie sdělila, že o tom chce jednat v kontextu G20," řekl v nizozemské televizi tamní ministr financí Jan Kees de Jager. Potvrdil tak dřívější informace zdrojů agentury Reuters. Ministři financí EU k této otázce uspořádali telekonferenci, na které jednali také o podrobnostech k Evropskému stabilizačnímu mechanismu (ESM). Ten by měl začít fungovat už v polovině příštího roku.

Příspěvek maximálně 100 miliard švédských korun

Lídři Evropské unie eurozóny se před nedávnem dohodli, že členské země eurozóny k půjčce pro MMF přispějí částkou 150 miliard eur (asi 3,8 bilionu Kč). Zbylí členové Evropské unie by k půjčce přispěli částkou asi 50 miliard eur (zhruba 1,3 bilionu Kč).

Švédsko, které stejně jako Velká Británie stojí mimo eurozónu, ale je členem EU, je ochotno k půjčce pro MMF přispět částkou maximálně 100 miliard švédských korun (asi 11,1 miliardy eur; 281 miliard Kč). Novinářům to po telekonferenci řekl švédský ministr financí Anders Borg.

"My jsme připraveni poskytnout příspěvek maximálně 100 miliard švédských korun. Mohlo by to ale být i méně, pokud ostatní země nebudou tak ambiciózní," řekl ministr. "Půjčky by ale měly fungovat podle běžných pravidel MMF, měla by tam existovat normální poptávka, žádné flexibilní či kreativní (úvěrové) linky," dodal.

Čtěte také: Klaus: ČR nemá eurozóně pomáhat

Premiér Petr Nečas k otázce příspěvku České republiky před pár dny řekl, že vláda nebude odpovědnost přenášet na Českou národní banku (ČNB). Osobně se ale kloní k tomu, aby se Česká republika pomoci neúčastnila. Prezident Václav Klaus půjčku odmítl. Guvernér ČNB Miroslav Singer minulý týden uvedl, že jeho instituce bude poskytnutí části devizových rezerv na půjčku velmi zvažovat.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska si naopak Česká republika nemůže dovolit osamoceně odmítnout unijní plán na pomoc eurozóně. Jde prý o zahraničněpolitické, nikoliv rozpočtové rozhodnutí.

Předchozí článek

Golfový vozík zranil při bizarní nehodě sedm lidí

Následující článek

Senátor Doubrava popřál Romům k Vánocům a přidal i anekdotu